Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Nagroda Wielkiego Kalibru dla Marka Stelara

Tegorocznym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru został Marek Stelar, którego jury doceniło za książkę Krzywda (Wydawnictwo Filia). Nagroda Czytelników powędrowała do Macieja Siembiedy (za Katharsis, Wydawnictwo Agora), z kolei Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej otrzymała Anna Potyra (Pakt, wydany przez Wydawnictwo Zysk i S-ka).


Galę Nagrody Wielkiego Kalibru 2023, która odbyła się w Klubokawiarni Mleczarnia w sobotni wieczór, prowadził, podobnie jak w latach ubiegłych, dyrektor Festiwalu Irek Grin. Poza charakterystyczną statuetką Nagrody Wielkiego Kalibru projektu Małgorzaty Burban laureat otrzymał także ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy złotych. Wyróżnienie wręczył wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński.

O wyborze Marka Stelara zadecydowało jury w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Piotr Kofta i Grzegorz Sowula.

Tradycyjnie swoją nagrodę przyznało też jury czytelnicze. Najwięcej głosów i Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru przypadły w udziale Maciejowi Siembiedzie, autorowi Katharsis. Laureat otrzymał okolicznościową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych (ufundowaną przez Wydawnictwo EMG).

By uczcić pamięć zmarłej Janiny Paradowskiej, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, jury po raz kolejny przyznało Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej w postaci rocznej prenumeraty tygodnika „Polityka” (z którym jurorka była związana). Otrzymała ją w tym roku Anna Potyra za powieść Pakt.

Od 2005 roku w ręce autorów, których organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kryminału uznają za wybitnych przedstawicieli gatunku, trafia też Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru. W odróżnieniu od Nagrody Wielkiego Kalibru przyznawana jest nie za konkretną książkę, ale za całokształt twórczości. Zazwyczaj jej laureatami są autorzy zagraniczni, choć zdarzają się wyjątki (jak Joanna Chmielewska czy Zygmunt Miłoszewski). W 2023 wyróżnienie trafiło do brytyjskiej pisarki B.A. Paris, której książki w samej Polsce sprzedały się w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy

Od tego roku przyznawana jest Nagroda Edytorska Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. To wyróżnienie powędrowało do Wydawnictwa Marginesy za powieść Jesień zapomnianych Anny Kańtoch. Autorem projektu okładki i strony tytułowej książki jest Michał Pawłowski, za skład i łamanie odpowiada manufaktura. Czasy, kiedy literatura gatunkowa, nawet ta najwyższej próby, straszyła okładkami, zdecydowanie już za nami!

Organizatorzy konkursy powrócili do wręczania Nagroda Małego Kalibru. Otrzymuje je wydawnictwa, które dokładają starań, by literaturę kryminalną promować wśród najmłodszych czytelników. Za takie w tym roku uznano Wydawnictwo Agora dla dzieci, będące młodszym krewnym, czy też linią wydawniczą.

Miasto Wrocław po raz piąty ufundowało również nagrodę dla uczestników Kryminalnych Warsztatów Literackich. Laureaci 15. edycji konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle, zorganizowanego przez Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG, wzięli udział w warsztatach, które odbyły się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2023. W tym roku nagroda trafiła w ręce: Radosława Olka („Żadna sprawa”), Moniki Buły („Czas na mnie”) i A.S. Pilewicz („Na Kruczej”).

Galę wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru można obejrzeć tutaj: https://fb.watch/kYiy2wj-RS/

(źródło: festiwal.portalkryminalny.pl, fot. Max Pflege)