Najlepsze książki/plebiscyty

Bestsellery Empiku 2023 na półmetku

Skala popularności „Rodziny Monet” Weroniki Anny Marczak wciąż zadziwia, sympatia do ulubionych twórców kryminałów nie maleje ani trochę, utrzymuje się też zachwyt nad literaturą japońską – tak w dużym skrócie można podsumować zainteresowania polskich czytelników w pierwszej połowie 2023 roku. Natomiast fani treści audio wybierali kontynuacje wcześniejszych hitów – serial „Fucking Monterosa” czy audiobook Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności Natalii de Barbaro. Kim są faworyci w wyścigu o Bestsellery Empiku 2023 na półmetku zmagań w Książce i Kulturze cyfrowej?


Moda na literaturę japońską?
Całoroczny plebiscyt Bestsellery Empiku dobrze odzwierciedla upodobania polskich czytelników. Nagrody tradycyjnie trafią do autorów najpopularniejszych premier – tytułów, które były wybierane najchętniej w skali całego roku. Po pierwszym półroczu widać już pewne trendy, które sugerują, kto może zyskać prestiżową nominację.
W ubiegłym roku polski rynek szturmem podbiła powieść Zanim wystygnie kawa autorstwa japońskiego pisarza Toshikazu Kawaguchiego. Wygląda na to, że polscy czytelnicy zafascynowali się literaturą z Kraju Kwitnącej Wiśni. W TOP5 kategorii Literatura piękna znalazła się kontynuacja ubiegłorocznego bestsellera – Opowieści z kawiarni. Zanim wystygnie kawa. Tom 2 oraz dwie inne książki twórców pochodzących z Japonii: Fotograf utraconych wspomnień Sanaki Hiiragi i O kocie, który ratował książki Sosuke Natsukawy (Flow Books). Na statuetkę Bestsellera Empiku 2023 szansę mają także mistrzyni powieści historycznej Elżbieta Cherezińska, autorka Sydonii. Słowo się rzekło oraz Valérie Perrin, która po sukcesie Życia Violette powróciła z równie dobrze przyjętymi Cudownymi latami (Wyd. Albatros).

Kryminały
Zestawienie najchętniej wybieranych premierowych kryminałów udowadnia, że fani gatunku należą do najbardziej lojalnych czytelników. Na półmetku zmagań o nagrody rywalizacja toczy się między pisarzami z wieloma hitami na koncie: laureatami Bestsellerów Empiku B.A. Paris i Remigiuszem Mrozem oraz Katarzyną Puzyńską, Pauliną Świst, a także szwedzkim duetem – Camillą Lackberg i Henrikiem Fexeusem. W literaturze obyczajowej królują romanse, lecz w zestawieniu najpopularniejszych tytułów znalazł się także „Atlas. Historia Pa Salta. Siedem sióstr (Wyd. Albatros). Wyczekiwany finał jednej z najbardziej poczytnych serii ostatnich lat ukazał się po śmierci jej twórczyni, Lucindy Riley i został dokończony przez syna autorki, Harry’ego Whittakera.

Literatura dla młodzieży nieustająco na TOPie
W pierwszym półroczu wciąż ogromną popularnością cieszyła się literatura Young Adult. Co ciekawe, młodzi czytelnicy najczęściej wybierają twórczość polskich autorek. Seria „Rodzina Monet” Weroniki Anny Marczak nie ma sobie równych – od stycznia żaden inny tytuł nie mógł choćby zagrozić pozycji Królewny (You&YA), czyli pierwszej części drugiego tomu cyklu. Nie oznacza to jednak, że był to jedyny hit wydawniczy, po który sięgnęły dziesiątki tysięcy nastolatków. Rzeszę fanów zdobyła pierwsza część serii „Westwood Academy” Weroniki AncerowiczFor Sure Not You (Wyd. NieZwykłe) oraz powieść Co wyszeptał nam deszcz Joanny Balickiej (Wyd. NieZwykłe). Duży entuzjazm wzbudziły też książki Z tej strony Sam Dustina Thao (Prószyński Media) oraz Arystoteles i Dante przepadają w toni życia Benjamina Alire Sáenza (We Need YA).

Co czytamy najmłodszym?
Rodzice wciąż chętnie wybierają dla swoich pociech serie, które od lat darzą zaufaniem. Dzieci poznają świat z rezolutną Basią, dociekliwym Stasiem Pętelką, barwną Kocią Szajką oraz… ukochanymi skarpetkami! Justyna Bednarek odebrała w lutym br. Bestsellera Empiku za Sekretną historię ludz… skarpetek (Poradnia K.), a niedawno zaprezentowała kontynuację książki, która może przynieść jej kolejną nominację w plebiscycie. Niewątpliwą ciekawostką w zestawieniu TOP5 w kategorii Literatura polska dla dzieci jest biografia piłkarskiego idola Mbappé. Nowy książę futbolu autorstwa duetu Yvette Żółtowska-Darska i Jacek Sarzało.

Najchętniej słuchane
Bestsellery Empiku przyznawane są także w kategorii Kultura cyfrowa, która ilustruje dynamiczny rozwój nowoczesnych form kontaktu z literaturą i nie tylko. Nagrody trafiają do twórców produkcji najchętniej słuchanych przez użytkowników aplikacji Empik Go. Jakie tytuły zdobyły największe uznanie?
Po pierwszym półroczu w kategorii Audiobook rządzi Natalia de Barbaro. Fanki Czułej przewodniczki. Kobiecej drogi do siebie – bezdyskusyjnie największego hitu 2021 roku – teraz zasłuchują się w Przędzy. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności (Wyd. Agora). Ponadto w TOP5 najpopularniejszych audiobooków znalazły się m.in. Kabalista Remigiusza Mroza (Wyd. Filia) i Królewna. Rodzina Monet. Tom 2. Część 1 Weroniki Anny Marczak (You&YA).

Wielki sukces odniosła kontynuacja nagrodzonego Bestsellerem Empiku serialu audio „Fucking Bornholm”. „Fucking Monterosa” wiedzie prym w kategorii Superprodukcja. Na statuetkę szansę mają także m.in. tytuł nagrodzony w konkursie Empik Go STORY – Piekło wciąż płonie według scenariusza Tomasza Friedricha oraz #moja Emigracja XD, czyli efekt współpracy Empik Go i CANAL+. Ranking najchętniej słuchanych podcastów dowodzi natomiast, jak intensywnie rozwija się ten format – twórcy cały czas podnoszą poprzeczkę pod względem jakości merytorycznej i technicznej, a przekrój podejmowanych tematów pozwala każdemu odbiorcy znaleźć coś dla siebie. W tej chwili do głównych faworytów w kategorii Podcast należą m.in. Mikołaj Kołyszko, autor serii „Egzorcyzmy. Przerażająca historia Anneliese Michel” oraz Jagna Kaczanowska, Beata Biały i Andrzej Gryżewski – twórcy Dialogów Waginy i Penisa 2.


Do kogo ostatecznie powędrują statuetki? Wszystkich laureatów Bestsellerów Empiku 2023 poznamy podczas telewizyjnej gali 13 lutego 2024 roku.

(źródło: Empik)

Dodaj komentarz