Różne

„Pociąg do czytania” – wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych

4 sierpnia, w hali głównej Dworca Wschodniego w Warszawie, startuje akcja „Pociąg do czytania”, zorganizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.


Narodowe Centrum Kultury oraz Polskie Koleje Państwowe S.A. zapraszają podróżnych do skorzystania ze specjalnej wakacyjnej strefy relaksu z książką. Pasażerowie na Dworcu Wschodnim PKP w stolicy w godz. 9.00 – 18.00 będą mogli nie tylko wypełnić czas oczekiwania na pociąg ciekawą lekturą, ale też skorzystać z aktywności przygotowanych przez animatorów i bibliotekarzy. W kolejne piątki strefa NPRCz 2.0 pojawi się na dworcach kolejowych w Katowicach (11 sierpnia), Gdyni (18 sierpnia), Krakowie (25 sierpnia) oraz we Wrocławiu (1 września).

Ważnym elementem akcji „Pociąg do czytania” jest lokalność i aktywności związane z konkretnym miastem i regionem, np. dodatkową atrakcją warszawskiej strefy NPRCz 2.0 na Dworcu Wschodnim 4 sierpnia będzie spacer z przewodnikiem pt. „Praga w podróży”, zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ. Podczas przechadzki po dworcu poznamy związane z nim ciekawostki, w tym m.in. wykorzystanie przestrzeni dworcowej w kultowych filmach, jak np. „Nie lubię poniedziałku”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” czy „Czterdziestolatek”.

Partnerami stref czytelniczych na kolejnych dworcach będą lokalne biblioteki, które zaplanowały specjalne propozycje, skierowane do różnych grup czytelników:

  • Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni
  • Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza we Wrocławiu – Filia nr 12

Akcja „Pociąg do czytania” jest organizowana przez narodowe Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w partnerstwie z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A.

(info NCK)

Dodaj komentarz