Wystawy

Wystawa “Myślnik. Słowo jako materia sztuki” w Muzeum Literatury

7. września w Muzeum Literatury w Warszawie otwiera się wystawa, dzięki której można prześledzić powiązania i inspiracje literackie w sztuce współczesnej. “Myślnik. Słowo jako materia sztuki” zwraca uwagę zwłaszcza na “praktykowanie” pewnych słów przez artystów wizualnych.


Poprzez zgromadzone dzieła sztuki, rękopisy, archiwalne nagrania czy bibliofilskie wydania książek, wystawa ukazuje różne etapy redagowania i uwalniania słów przez autorów – od milczenia, przez nanoszenie ich na powierzchnię obiektów, rozsyłanie w przestrzeń, także miejską; po oddanie ich w ręce samych użytkowników, na przykład za pośrednictwem instrukcji.

Artystki i artyści: Cezary Bodzianowski, Grzegorz Bożek, Władysław Broniewski, Wojciech Bruszewski, Janusz Byszewski, Andrzej Dłużniewski, Dobromiła Dobro, Grupa Twożywo (Mariusz Libel, Krzysztof Sidorek), Irena Jarosińska, Katarzyna Józefowicz, Iwona Lemke-Konart, Mariusz Libel, Andrzej Partum, Ewa Partum, Józef Robakowski, Erna Rosenstein, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Zbigniew Warpechowski, Anastazy B. Wiśniewski Kuratorki: Anna Lebensztejn, Karolina Vyšata.

Erna Rosenstein – pocztówka

Głosy Erny Rosenstein i Grzegorza Bożka przenikają się tu z instalacją Katarzyny Józefowicz. Biuro poezji Andrzeja Partuma wchodzi w dialog z filmem Józefa Robakowskiego. Atrament sympatyczny Cezarego Bodzianowskiego podsuwa kaligraficzne opisy obrazów. Projekty Grupy Twożywo spotykają się z instalacją Talerzowanie Zbigniewa Warpechowskiego. Wreszcie Instrukcje Andrzeja Dłużniewskiego i Janusza Byszewskiego namawiają do działania ze słowem, szukania go w tkance miejskiej.

Niuanse budujące znaczenie znajdują się często poza samymi słowami. Układają się w przecinki, dywizy, półpauzy. Niekiedy biorą w nawias. Czasami zwisają na samym końcu i pytają. Otwierają to, co jest pomiędzy. – piszą w tekście wprowadzającym kuratorki wystawy, Anna Lebensztejn oraz Karolina Vyšata.

Wernisaż odbędzie się 7 września 2023 o g. 19.00 w siedzibie głównej Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, przy Rynku Starego Miasta 20.

Wystawie będzie towarzyszyć zróżnicowany program wydarzeń. Do końca grudnia publiczność może spodziewać się oprowadzań kuratorskich i tematycznych, spotkań poetyckich, warsztatów dla dzieci i dorosłych, czytań czy interwencji w przestrzeni miasta.
Więcej o Muzeum Literatury

(info Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, na zdjęciu: Andrzej Partum Frekwencje z opisu)

Dodaj komentarz