Poznaliśmy książki nominowane do tegorocznej Nagrody Conrada. Po raz pierwszy w historii tego lauru wyłoniono długą listę nominowanych, na której znalazło się dziesięć pozycji. Nagroda Conrada jest przyznawana co roku za najlepszy debiut prozatorski opublikowany w języku polskim.
Na tegorocznej długiej liście znalazły się następujące książki:
- Karolina Dzimira-Zarzycka, „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki” (Wydawnictwo Marginesy)
- Mateusz Górniak, „Trash Story” (Wydawnictwo Ha!art)
- Olga Górska, „Nie wszyscy pójdziemy do raju” (Wydawnictwo Drzazgi)
- Justyna Hankus, „Grisaille o zwykłym osiedlu” (Instytut Literatury)
- Urszula Honek, „Białe noce” (Wydawnictwo Czarne)
- Paweł Kozioł, „Wariant La Plata” (Klub Integracji Twórczych „Stowarzyszenie Żywych Poetów”)
- Aleksandra Młynarczyk-Gemza, „Zapiski wariatki” (Wydawnictwo Znak)
- Patryk Pufelski, „Pawilon małych ssaków” (Wydawnictwo Karakter)
- Krzysztof Umiński, „Trzy tłumaczki” (Wydawnictwo Marginesy)
- Małgorzata Żarów, „Zaklinanie węży w gorące wieczory” (Wydawnictwo Czarne)
- Organizatorzy poinformowali, że w tym roku otrzymali rekordową liczbę 75 zgłoszeń nadesłanych przez 49 wydawców z całej Polski.
Finałową piątkę nominowanych do Nagrody Conrada poznamy 2 października 2023. O tym, kto zwycięży, zdecydują głosy kapituły oraz szerokiego grona czytelniczek i czytelników. Gala wręczenia Nagrody Conrada odbędzie się 29 października 2023 roku o godz. 20.00 w ICE Kraków Congress Centre.
Dotychczasowe laureatki to Liliana Hermetz za książkę Alicyjka (Nisza, 2015), Żanna Słoniowska za Dom z witrażem (Znak Literanova, 2016), Anna Cieplak za Ma być czysto (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2017), Weronika Gogola za Po trochu (Wydawnictwo Książkowe Klimaty, 2018), Olga Hund za Psy ras drobnych (Korporacja Ha!art, 2019), Dorota Kotas za Pustostany (Niebieska Studnia, 2020) i Elżbieta Łapczyńska za Bestiariusz nowohucki (Biuro Literackie, 2021), Paulina Siegeń Miasto bajka. Wiele historii Kalinigradu (Czarne) .
Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Kraków, a jej partnerami Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Zwycięzca lub zwyciężczyni konkursu otrzyma statuetkę oraz kwotę trzydziestu tysięcy złotych. Nagroda obejmuje także miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie i kampanię promocyjną wyróżnionej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”.
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.
One thought on “Długa lista nominacji do Nagrody Conrada 2023”