Najlepsze książki/plebiscyty

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego 2023 dla Radka Raka

W sobotę 16.09 przyznano tegoroczną Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Otrzymał ją Radek Rak za za pierwszy tom cyklu “Alef” pt. Agla. Złote Wyróżnienie jury przyznało Oldze Tokarczuk za Empuzjon, Srebrne Wyróżnienie przypadło Adamowi Przechrzcie za powieść Sługa honoru.

Agla to brawurowa historia przygodowa, ale też wnikliwa i wzruszająca powieść psychologiczna o dojrzewaniu i przemianie, o miłości i odkrywaniu swej cielesności, o zawiedzionych przyjaźniach, wykluczeniu i samotności, o odnajdywaniu siebie i stawaniu się człowiekiem w pełni znaczenia tego słowa. Sofja Kluk jest osobą upartą, wygadaną i konsekwentnie dążącą do celu. Mieszka na uniwersytecie w mieście, w którym panują dziewiętnastowieczne porządki społeczne, sklepy bławatne z ulicy Krokodyli spotykają się z mrocznym Urzędem Bezpieczeństwa i tajemniczym Carem, a zawodowi zabójcy cieszą się szacunkiem i zaufaniem. Świat bohaterów podbija rozbuchana wizja przyrody, a koncepcja owadziego przeobrażenia, którą niesie Agla, ma w powieści niebagatelne znaczenie. Radek Rak pisze sugestywnymi obrazami, działającymi na wyobraźnię. Tajemnicami i mrokiem, intertekstualnością i zmysłowością swojej literatury, wdziękiem Sofji i jej bezkompromisową cielesnością, dowcipem języka i okrucieństwem świata Agli autor uwodzi czytelnika w zupełnie nowej literackiej zabawie. Rak kreuje oryginalną i hipnotyzującą rzeczywistość, w której ostry niczym fotografia realizm sąsiaduje z okrutną baśnią. To powieść, od której nie sposób się oderwać – odważna, smakowita, seksowna i niepodobna do żadnej innej książki. (Opis książki).

Do tegorocznej nagrody nominowani byli:

1. Radek Rak – Alef T. 1. Agla
2. Olga Tokarczuk – Empuzjon
3. Jan Maszczyszyn – Broilia. Powieść z pogranicza światów
4. Romuald Pawlak – Dom Krastów T. 2. Wolny jak Hamilton
5. Adam Przechrzta – Materia secunda T. 2. Sługa honoru
6. Paweł Matuszek – Parabella

Radek Rak został wyróżniony Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego także przed trzema laty za powieść Baśń o wężowym sercu.

Nagroda Literacka im. Jerzego Żyławskiego przyznawana jest autorom najlepszych polskich utworów literackich utrzymanych w konwencji fantastyki. Została powołana w 2008 roku z inicjatywy Andrzeja Zimniaka – fizykochemika i pisarza science fiction, wówczas też ogłoszono laureatów pierwszej edycji. Organizowana jest pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a Jury składa się z literaturoznawców ze stopniem doktora (lub wyżej), zajmujących się w swojej pracy badawczej literaturą fantastyczną, oraz z krytyków o powszechnie uznanym autorytecie.

Dotychczas główną nagrodą wyróżnieni zostali m.in. Jacek Dukaj, Rafał Kosik, Magdalena, Anna Kańtoch czy Wojciech Gunia.  W ubiegłym roku otrzymała ją Magdalena Salik za powieść Płomień (Wydawnictwo Powergraph. W tym roku przyznano ją po raz piętnasty.


One thought on “Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego 2023 dla Radka Raka

Dodaj komentarz