Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Laureaci Nagrody Literackiej im. J. Żuławskiego 2022

Z miesięcznym opóźnieniem podajemy wyniki tegorocznej Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. 18 wrześnie jury konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. Macieja Wróblewskiego ogłosiło wyniki. Główną Nagrodę otrzymała Magdalena Salik za powieść Płomień (Wydawnictwo Powergraph), Złote Wyróżnienie jury przyznało Michałowi Cetnarowskiemu za powieść Gnoza (Wydawnictwo Powergraph), natomiast Srebrnym Wyróżnieniem jury nagrodziło Jana Maszczyszyna za powieść Chronometrus (Wydawnictwo Genius Creations).

Magdalena Salik – rocznik 1978, córka nauczycieli historii i mechaniki. Absolwentka międzynarodowych stosunków politycznych w Szkole Głównej Handlowej, jednak nigdy nie pracowała w wyuczonym zawodzie. Pisarka, dziennikarka i redaktorka popularnonaukowa. Pracowała w „Focusie”, „Dzienniku”, „Maglu”, „Clicku!”, „Chip FOTO-VIDEO”. Debiutowała w 2009 roku w Runie powieścią fantasy Gildia Hordów, otwierającą cykl „Doliny mroku”. Autorka powieści Płomień i Mniejszy cud. Za powieść Płomień został w 2022 roku uhonorowana Nagrodą im. Macieja Parowskiego przyznawaną przez redakcję „Nowej Fantastyki”. Mieszka w Warszawie.

Michał Cetnarowski – rocznik 1980, pisarz, redaktor, publicysta. Od 2013 r. redaktor działu prozy polskiej w magazynie „Nowa Fantastyka”. Autor książek beletrystycznych, m.in. I dusza moja oraz Bestia najgorsza, zbioru esejów o kulturze popularnej Podwójna tożsamość bogów, komiksu Liber Horrorum: Księga grozy, stworzonego z rysownikiem Marcinem Kułakowskim. W ramach „Legend Polskich. Allegro” razem z Łukaszem Orbitowskim napisał Wywiad z Borutą, za który autorzy w 2016 roku otrzymali Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Z Pawłem Majką stworzył Kłębowisko żmij – serial audio dla platformy Storytel.pl.

Jan Maszczyszyn – rocznik 1960, autor opowiadań i powieści fantastycznych, na stałe zamieszkały w Australii. Debiutował na łamach miesięcznika literackiego „Nowy Wyraz” w roku 1977 opowiadaniem Strażnik. Potem za sprawą założonego w bytomskim gronie pasjonatów Klubu Fantastyki „Somnambul” zaistniał w Fandomie, publikując na łamach wielu czasopism i antologii. W roku 1986 został laureatem drugiego konkursu literackiego ogłoszonego przez miesięcznik „Fantastyka” (obok Sapkowskiego i Huberatha). W tym samym roku ożenił się i wyjechał na antypody, gdzie doczekał się dwóch wspaniałych córek i trzech wnuków. Po latach powrócił do pisania.
Publikował w antologiach, m.in. w Spotkanie w przestworzach, Pożeracz szarości, Bizarro Bizarro (USA 2013), Toystories (Polska 2014). Wydał również antologię autorskich opowiadań Testimonium. Swoje teksty publikował na łamach wielu czasopism zarówno w kraju, jak i za granicą, np. w polskojęzycznej prasie i mediach w Australii. Za powieść Necrolotum otrzymał w 2020 roku Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej Jerzego Żuławskiego.


Nagroda Literacka im. Jerzego Żyławskiego przyznawana jest autorom najlepszych polskich utworów literackich utrzymanych w konwencji fantastyki. Została powołana w 2008 roku z inicjatywy Andrzeja Zimniaka – fizykochemika i pisarza science fiction, wówczas też ogłoszono laureatów pierwszej edycji. Organizowana jest pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a Jury składa się z literaturoznawców ze stopniem doktora (lub wyżej), zajmujących się w swojej pracy badawczej literaturą fantastyczną, oraz z krytyków o powszechnie uznanym autorytecie.

Główną nagrodę w ubiegłorocznym Konkursie zdobył Wojciech Gunia za powieść Dom Motta (w: Dom wszystkich snów), złote wyróżnienie przypadło Romualdowi Pawlakowi za Podarować niebo, a srebrne otrzymał Ziemowit Szczerek za Chama z kulą w głowie.

(źródło organizatora)

One thought on “Laureaci Nagrody Literackiej im. J. Żuławskiego 2022

Dodaj komentarz