Konkursy Konkursy zagraniczne

Nagroda Grand Continent 2023

Jury międzynarodowej Nagrody Grand Continent 2023 postanowiło uhonorować w tym roku powieść Złodzieje żarówek Tomasza Różyckiego. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. Organizator nagrody przyznaje 100 tys. euro na finansowanie w roku przyszłym wydań książki w czterech językach.

Nagrodę przyznaje założony w 2019 roku w Paryżu magazyn „Grand Continent”, uznawany za „punkt odniesienia dla strategicznej, politycznej i intelektualnej debaty na skalę europejską”. Nagroda zostanie wręczona na wysokości 3466 metrów, w samym sercu masywu Mont Blanc.

Dlaczego Mont Blanc jest tak ważnym miejscem dla Nagrody? Na stronie jej organizatora czytamy: Od czasów Chateaubrianda, Hegla, Goethego czy Micheleta, Mont Blanc jest kluczowym elementem europejskiej wyobraźni, punktem stycznym kultur, które ją ukształtowały, zwierciadłem zrywów i postępów, które ją wytworzyły. Podważamy obyczaje organizowania europejskich nagród literackich w salonach lub kawiarniach dużych miast, gdyż sądzimy, że umiejscowienie nagrody literackiej na szczycie Mont Blanc może być źródłem inspiracji i innowacji. Dach Europy leży także na skrzyżowaniu państw i języków. Złożona i historycznie sporna granica Mont Blanc jest uosobieniem konieczności dialogu między kulturami europejskimi i pokazuje więc, jak niezbędne jest także tłumaczenie. Mont Blanc jest miejscem wyborowym do obserwacji zmian klimatycznych. Pragnęliśmy wpisać dynamikę nagrody literackiej w regionie alpejskim, który jest uderzającą ilustracją kryzysu ekologicznego, aby zaznaczyć, że literatura powinna współbrzmieć z ważnymi współczesnymi przemianami.

Jury składa się z osobowości literackich, których twórczość tłumaczona jest i cieszy się uznaniem na szczeblu międzynarodowym. Reprezentują one pięciojęzyczny zakres Nagrody. Z Polski to Agata Tuszyńska i Jarosław Kuisz.

Konkurs ma na celu wyłonić, przez zespół korespondentów, najwybitniejszą opublikowaną w danym okresie książkę, zasługującą na miano wielkiej powieści europejskiej, która zaciekawi czytelników z całej Europy, w każdym z pięciu obszarów językowych: francuskim, hiszpańskim, niemieckim, polskim i włoskim. Każda zgłaszana do nagrody kandydatura poparta jest przekładem fragmentów utworu na język francuski oraz argumentacją krytyczną.

Pierwsze dwie edycje Grand Continent wygrali Włoch Roberto Calasso w 2021 roku oraz Hiszpanka Aroa Moreno Duran w 2022 roku.


Tomasz Różycki (ur. 1970) – autor dziewięciu tomów wierszy, dwóch poematów epickich, powieści Bestiarium (2012), a także tomów szkiców, m.in. Próba ognia. Błędna kartografia Europy. Jest laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2004), Nagrody Poetyckiej „Kamień” im. Józefa Czechowicza (2010), Nagrody im. Václava Buriana (2017) oraz tytułu Ambasadora Nowej Europy, a jego tom wierszy Kolonie w przekładzie Miry Rosenthal znalazł się w finale kanadyjskiej Nagrody Poetyckiej im. Scotta Griffina. Stypendysta Berliner Kunstlerprogramm. Jest pracownikiem Instytutu Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego!

Więcej o nagrodzie – czytaj.

(źródło: Nagroda Grand Continet, strona Uniwersytetu Opolskiego)

Dodaj komentarz