Festiwale literackie Kiermasze książek Targi, festiwale

13. Krakowski Festiwal Komiksu w marcu

Tegoroczny, trzynasty już Krakowski Festiwal Komiksu odbędzie się w dniach 22-24 marca. Organizatorami Festiwalu są Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Fundacja Muzeum Komiksu oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.


Krakowski Festiwal Komiksu to jeden z największych festiwali komiksowych w Polsce spotkań fanów komiksu – skierowany zarówno do dzieci, dorosłych, zagorzałych fanów komiksu, jak i jego niedzielnych czytelników. W programie każdej edycji można znaleźć atrakcje dla najróżniejszych odbiorców: spotkania autorskie, panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty, pokazy cosplay i wystawy.

W tym roku trzon festiwalu będą stanowiły spotkania autorskie z artystami z Argentyny, Czech, Francji, Hiszpanii, Ukrainy i Polski. W programie wydarzenia znajdują się również wykłady, warsztaty, wystawy oraz festiwalowa giełda.

Głównym gościem festiwalu będzie nestor hiszpańskojęzycznego rynku komiksowego, pochodzący z Argentyny scenarzysta i rysownik José Muñoz! Wizyta artysty na festiwalu zbiegnie się z polską premierą jego najbardziej znanej, długo wyczekiwanej przez czytelników serii komiksowej pt. »Alack Sinner« – powiedział Artur Wabik z krakowskiej Fundacji Muzeum Komiksu, jeden z organizatorów imprezy.

Wśród gości imprezy znajdą się też m.in. Lucie Arnoux (Francja), ilustratorka komiksów o przygodach Enoli Holmes (Egmont), Mathieu Burniat i Geofroy Monde (Francja), autorzy premierowej „Furii” (Kultura Gniewu) będącej reinterpretacją mitu arturiańskiego, z księżniczką Ysabelle w roli głównej, David Rubin (Hiszpania), autor komiksu science fiction „Ogień” (Mandioca) oraz Ludmiła Samuś i Bohdan Kordoba (Ukraina) – autorzy komiksu „333” opowiadającego wierszem o toczącej się wojnie w Ukrainie.

Podczas festiwalu zostanie zaprezentowana m.in. międzynarodowa, zbiorowa wystawa komiksu, ilustracji i animacji pt. „This is fine!” – o końcu antropocenu, relacjach człowieka z naturą, a także wyczerpywaniu się zasobów, a także wystawa monograficzna Tomasza Niewiadomskiego z okazji trzydziestolecia „Ratmana”. Dostępna będzie także wystawa Mateusza Kołka „Stany splątane” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Ponadto kilka mniejszych wystaw w klubie „Studio”, m.in.: wystawa plansz z komiksu „Świat bez końca” Christophe’a Blaina i Jeana-Marca Jancovici, zrealizowana we współpracy z Instytutem Francuskim w Krakowie; wystawa zbiorowa artystów komiksowych z Północnej Macedonii, oraz dwie wystawy indywidualne: Roberta Sienickiego oraz Joanny Sempek.

Partnerami 13. Krakowskiego Festiwalu Komiksu są: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Instytut Cervantesa i Instytut Francuski w Krakowie.

(źródło: Krakowskie Biuro Festiwalowe)

Dodaj komentarz