Dotacje Rynek wydawniczy

Program „Literatura” – dotacje 2024 roku

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu „Literatura”.

Wyniki naboru znaleźć można pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/wyniki-naboru-literatura-2024

W przypadku jeśli złożony przez Państwa wniosek nie otrzymał dofinansowania, ale w toku oceny uzyskał co najmniej 50 pkt, przysługuje Państwu możliwość złożenia odwołania. Odwołania należy składać do 13 kwietnia.

Kontakt:
Barbara Ciesielczyk, (12) 617 19 17, b.ciesielczyk@instytutksiazki.pl


Dla Państwa przyjrzeliśmy się tegorocznym wynikom.

Najwięcej punktów (96 na 100) otrzymał Wrocławski Dom Literatury na wydanie książki Czesław Miłosz i Tymoteusz Karpowicz. Korespondencja. Prawie tak samo wysoko ocenione został Wydawnictwo Fame Art, które ma wydać kolejne nie opublikowane dzieło Izaaka Singera pt. Szarlatan oraz Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o. na publikację i promocję książki Marii Poprzęckiej pod roboczym tytułem Na krawędzi. O sztuce, starości i znikaniu.

Największe kwoty dotacji na poszczególne pozycje otrzymają: Towarzystwo Więź na wydanie książek: Józefa Czapskiego – Czesław Miłosz, „Listy1950-1987” (39,8 tys. zł) oraz Zbigniewa Herberta – Węzeł gordyjski oraz inne pisma rozproszone 1948-1998 (33,958 tys. zł); TAiWPN Universitas na Władysław Stróżewski, Pisma wybrane”, Tom I: „W stronę metafizyki, pod redakcją Sebastiana Kołodziejczyka;; Wrocławski Dom Literatury na wydanie książki Czesław Miłosz i Tymoteusz Karpowicz. Korespondencja (31,2 tys. zł), Instytut Witkacego na Słownik witkacowski (56,0 tys. zł na dwa lata), Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego na publikację i promocję polskiego przekładu książki Petera Linebaugha i Markusa Redikera The Many-Headed Hydra (56,0 tys. zł na dwa lata).

Dzięki ministerialnej dotacji (25,2 tys. zł) pojawią się dwie publikacje “branżowe”. Z wielką niecierpliwością czekać będziemy na publikację Ewy Repucho pt. Zwykła książka. Janusz Górski o projektowaniu (Fundacja Pracownia), natomiast Biblioteka Analiz sp. z o.o. wyda książkę Mirosławy Łomnickiej Domowe biblioteki. Reportaże o prywatnych księgozbiorach.

W sumie największym beneficjentem tegorocznego rozdania dotacji jest Stowarzyszenie im. St. Brzozowskiego – prawie 140 tys. (z czego część na dwa lata). 118,0 tys. otrzyma na cztery książki Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego, prawie 117 tys., zł również na cztery tytuły, Wydawnictwo słowo/obraz/terytoria.

A które wydawnictwa nic nie dostały? – m.in. Wydawnictwo Biały Kruk, które w ostatnich latach otrzymywało spore dotacje ( np. w 2022 roku 124,0 tys. zł, w roku ubiegłym – 118,0 tys. zł).


Dodaj komentarz