Rynek wydawniczy

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego – nabór zgłoszeń

Rozpoczął się nabór do 16. edycji Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. W konkursie mogą brać udział książki, które zostały wydane w 2023 r. i dotyczą historii Polski od odzyskania niepodległości w 1918 r. do współczesności: autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora/autorki polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora/autorki zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. 

Od tego roku konkurs ma nieco zmienioną formułę – nagrody finansowe oprócz laureata/ki otrzymają także autorzy i autorki nominowanych książek. Zmienił się także adres biura Nagrody.

Spośród zgłoszonych książek jury wybierze pięć nominacji, które zostaną ogłoszone jesienią br. Laureat/ka otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę – replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się na przełomie listopada i grudnia br. w Bibliotece Narodowej.

Jedenastoosobowe jury Nagrody Historycznej m.st Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego tworzą: prof. Andrzej Friszke (przewodniczący), prof. Antoni Dudek, prof. Dobrochna Kałwa, prof. Barbara Klich-Kluczewska, prof. Jan Kofman, dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, prof. Anna Landau-Czajka, dr Anna Machcewicz, dr Tomasz Makowski, Małgorzata Szejnert oraz Andrzej Wielowieyski.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie książki w wersji elektronicznej (w formacie epub, mobi lub pdf) na adres nagrodamoczarskiego@dsh.waw.pl i/lub trzech egzemplarzy papierowych na adres: Dom Spotkań z Historią, ul. Zielna 39 (XI piętro), 00-108 Warszawa, z dopiskiem „Nagroda Moczarskiego”. Prosimy także o przesłanie potwierdzenia wysłania książek na wskazany adres mailowy.

Termin zgłoszeń upływa 13 maja 2024 r.

Ubiegłorocznym laureatem nagrody był Sławomir Łotysz za książkę Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku.

Wszystkie informacje na stronie Nagrody.


Nagroda, ustanowiona w grudniu 2018 r. uchwałą Rady m.st. Warszawy, jest kontynuacją powstałej w 2009 r. nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski – od odzyskania niepodległości w 1918 r. do czasów współczesnych. W konkursie mogą startować autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. Z uwagi na cel konkursu, którym jest popularyzacja książki historycznej, oraz osobę patrona, autora słynnych „Rozmów z katem”, organizatorzy liczą na zgłoszenia książek nie tylko ściśle naukowych, ale też adresowanych do szerokiego grona czytelników.

Fundator i organizator Nagrody: m.st. Warszawa. Współorganizatorzy: Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Partner: Biblioteka Narodowa.

(info: Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego)


Dodaj komentarz