Rynek wydawniczy

Grzegorz Jankowicz dyrektorem Instytutu Książki

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz powołał Grzegorza Jankowicza na stanowisko dyrektora Instytutu Książki. Jego pięcioletnia kadencja rozpocznie się 1 czerwca 2024 roku.

Grzegorz Jankowicz został powołany na stanowisko dyrektora Instytutu Książki –  państwowej instytucji kultury, utworzonej w wyniku połączenia Instytutu Książki i Instytutu Literatury. Konsolidacja jednostek odbywa się na mocy obwieszczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 18 stycznia 2024 r.

Grzegorz Jankowicz

Urodzony w 1978 roku, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Juror Nagrody Conrada. Autor publikacji, takich jak: „Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami” (Kraków 2013), „Cmono. Rozmowy z pisarzami” (Kraków 2013), „Gombrowicz – Loading. Esej o formie życia” (Wrocław 2014), „Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje” (2015). Pod jego redakcją ukazał się tom „Opowieść o dwóch miastach. Wrocław i Kraków” (Kraków 2015), prezentacja Wrocławia i Krakowa jako miast literatury. Wspólnie z Anną Kałużą przygotował tomy: „Pracownia Poetycka Silesius. Rok 1: Foks, Sosnowski”  (Wrocław 2015) oraz „Pracownia Poetycka Silesius. Rok 2: Matywiecki, Pasewicz, Pietrek” (Wrocław 2016). Z Zofią Król zredagował książkę „Wolne słowa. Zestaw do ćwiczeń indywidualnych i zbiorowych” (Gdańsk 2016). Z Alberto Manguelem napisał książkę „Małe języki, wielkie literatury. Small Languages, Big Literature” (Gdańsk 2017). Jest także autorem książek: „Blizny. Eseje” (Wrocław 2019) oraz „Życie w kuli. Parmigianino, Ashbery i sztuka przemiany” (Kraków 2020). Prowadzi warsztaty czytelnicze z młodzieżą, seniorami oraz osadzonymi.

(źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fot. Ludwik Lis/MKiDzN)

2 thoughts on “Grzegorz Jankowicz dyrektorem Instytutu Książki

Dodaj komentarz