Festiwale literackie Targi, festiwale

Konferencja dla dorosłych w ramach Rabka Festival 2024 – zapisy

Książki i marzenia zmieniają świat to temat konferencji dla dorosłych, w ramach Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2024, na którą organizatorzy zapraszają nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców i animatorów kultury. Konferencja  odbywa się pod patronatem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i współorganizowana jest przez działający na Wydziale Ośrodek Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej UJ.Konferencja odbędzie się 19 lipca 2024 (Teatr „Rabcio”, Rabka-Zdrój, ul. Orkana 3c).

Złoży się na nią 13 dwudziestominutowych wystąpień wybitnych  ekspertów krajowych i zagranicznych:

 •  09.00 Wręczenie nagrody „Zwyrtała 2024” za najlepszy pomysł promujący czytanie i prezentacja nagrodzonego pomysłu
 • 09.40 dr Wanda Matras-Mastalerz: Czytanie daje przewagę! Życie jest moje i mam na nie wpływ
 • 10.00 Marek Kamiński: Człowiek na biegunach
 • 10.20 dr Barbara Superson: Moc dziecięcych marzeń – okiem psychologa
 • 10.40 dr hab. Tomasz Majkowski prof. UJ: Marzenie od nadczłowieczeństwie i jego nadużycia
 • 11.00 dr Marek Kaczmarzyk prof. UŚ:  Jak wyobraźnia zmienia świat? Spojrzenie neurobiologa
 • 11.20 dr Katarzyna Slany: Krótki przegląd książek wprowadzających w świat dziecięcej wyobraźni
 • 11.40 Biserka Čejović: Marzenia nastolatków – czego dowiadujemy się o nich z książek wydanych w ostatnim roku?
 • 12.00 prof. dr hab. Anna Czabanowska-Wróbel: O czym marzą dziewczynki? Fenomen popularności współczesnej prozy młodzieżowej
 • 12.20 Åsa Lind: Moc wyobraźni
 • 12.40 Margit Auer: Potęga magii
 • 13.00 dr Annette Huber: Promujemy wspólne czytanie. Prezentacja sieci czytelniczej Lesenetz Hamburg
 • 13.40 dr Katarzyna Ceklarz: Edukacja regionalna – dlaczego warto się nią zajmować?

Udział w konferencji jest bezpłatny. Jednak ze względów organizacyjnych prośba o zgłoszenie obecności za pomocą formularza. W tym roku konferencja nie będzie transmitowana online.

Podczas konferencji po raz szósty zostanie wręczona nagroda „Zwyrtała” za najlepszy pomysł promujący czytanie. Kandydować do nagrody mogli wszyscy, niezależnie od wieku oraz miejsca i instytucji, w której działają. W tym roku zgłoszono 34 znakomite pomysły, które ocenia jury w składzie: Anna Janus-Sitarz, Grzegorz Leszczyński i Konstanty Przybora. Na zwycięzców czekają: plakietki z wizerunkiem Zwyrtały, według projektu Jerzego Koleckiego (wieloletniego scenografa i dyrektora Teatru Rabcio), pobyt w SPA „Rabczański Zdrój” z pełnym pakietem zabiegów, kosmetyki na bazie rabczańskiej solanki oraz wyjazd (dla trzech osób) do Hamburga na festiwal literacki, zorganizowany w dwudziestopięciolecie istnienia tamtejszej sieci promującej czytelnictwo wśród  dzieci „Lesenetz”.

Uczestnicy konferencji będą mieli okazję uczestniczyć w innych festiwalowych atrakcjach.   Zapraszamy na wypełnione dobrymi książkami i świetną zabawą wakacyjne dni  w jednym z najpiękniejszych polskich uzdrowisk.  Przed nami 50 wydarzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych: wystawy ilustracji, spotkania z ulubionymi autorami, kreatywne warsztaty, gry terenowe i wieczory wspólnego czytania, z udziałem znanych aktorów. Dokładny program festiwalu.


(info Agencja Promocyjna OKO)

Dodaj komentarz