Kadry Ludzie Polskiej Książki (LPK) Rynek wydawniczy

LPK: Dominika Żukowska

Założycielka, redaktorka naczelna i inicjującą w niezależnym wydawnictwie dla dzieci i młodzieży Poławiacze Pereł.


Ludzie Polskiej
Książki
(cykl pod patronatem PTWK)

Dominika Żukowska. Ur. 8 XI 1976, Toruń.

Założycielka, redaktorka naczelna i inicjującą w niezależnym wydawnictwie dla dzieci i młodzieży Poławiacze Pereł. Ur. 8 IX 1976 roku w Toruniu.

Studia: ukończyła Antropologię Kulturową w Instytucie Socjologii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1999 roku obroniła pracę magisterską pod tytułem „Środki masowego przekazu jako jeden z czynników zacierania granic między kulturą popularną a kulturą wysoką” pod kierunkiem profesora Janusza Muchy. Równolegle studiowała również na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

Praca, kariera zawodowa: na rynek wydawniczy wkroczyła bogatsza o wiedzę, wyniesioną ze studiów podyplomowych Polityka wydawnicza i księgarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończyła w 2010 roku. Od 2013 roku prowadzi niezależne wydawnictwo Poławiacze Pereł, gdzie koncepcja i działania wydawnicze budowane są w oparciu na haśle Ważna treść w Pięknej formie. Żywiąc głębokie przekonanie, że na wydawcach książki dla dzieci i młodzieży spoczywa szczególna odpowiedzialność, konsekwentnie podejmuje wyzwanie, wyznaczone przez powyższe motto. Ma na swoim koncie wystąpienia na konferencjach i wydarzeniach, związanych z kulturą i literaturą. Prowadzi również warsztaty plastyczno-literackie, promujące książkę jako odpowiedź na pytania młodych ludzi. Oprócz związanej z wydawnictwem aktywności jest wolnym strzelcem, zajmującym się m.in. copywritingiem i działaniami PR. Od 2018 roku jest członkinią zespołu programowego Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (od 2022 BNP Paribas Dwa Brzegi – Festiwal Filmu i Sztuki). W jego ramach zajmuje się przede wszystkim autorskimi opisami filmów i redakcją katalogu, wspiera również działania promocyjne Festiwalu.

Działalność społeczna: Dominika Żukowska należy do Polskiej Sekcji Stowarzyszenia Miłośników Książki dla Dzieci i Młodzieży IBBY.


O Wydawnictwie Poławiacze Pereł (PP)
Podstawowym kluczem doboru tematów w prowadzonym przez Dominikę Żukowską wydawnictwie jest współczesność, przekazanie dzieciom poprzez literaturę najciekawszych wątków społecznych z czasów obecnych. Nakładem PP ukazują się książki literackie, koncentrujące się na prozie, wydawnictwo unika poezji, wierszy, rymowanek. PP współpracują przede wszystkim z rodzimymi twórcami (często debiutantami) i jest to wybór świadomy. Dorobek wydawnictwa budowany jest powoli, ale konsekwentnie; z zachowaniem pełnej niezależności od wpływów czy rynkowych trendów.
Większość książek powstała z inspiracji wydawnictwa i układa się w przemyślane serie wydawnicze.

Seria „½+½=∞” jest unikalna nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Do napisania książki zapraszane są osoby dwukulturowe z urodzenia, pół Polki i pół Polacy. Za każdym razem książka jest swoistą niespodzianką – twórcy mają wolną rękę w doborze nie tylko tematu opowieści, ale i gatunku literackiego i wieku odbiorców. Do tej pory ukazały się cztery tomy, przekazujące wartości uniwersalne. Każdorazowo praca z autorem/ką serii jest spotkaniem z niezwykłą osobowością.

Seria „Pilotka” jest lekką, zabawną i wyrafinowaną propozycją książek, prezentujących zawody. Przekracza schematyczne myślenie o podziale społecznym na zawody „męskie” i „kobiece”, dokładając swoją cegiełkę do upowszechnienia w języku polskim feminatywów. Finezyjny tekst, pełen słownych skojarzeń rozwijających słownictwo i inteligentna, komentując,a ilustracja Doroty Wojciechowskiej-Danek, zostały dostrzeżone i nagrodzone zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Książki zostały skonsultowane z językoznawcą, prof. Mirosławem Bańko. Osobnym tomem w serii jest całkiem poważna próba skonfrontowania się z poprzednim systemem i wpływem na życie społeczne – Tramwajarka i inne matki PRL, wydana w limitowanym nakładzie na trzydziestolecie upadku PRL i zachęcająca do rozmów i refleksji na tematy etyczne.

Seria „Przyroda” to kartonówki dla wymagających rodziców, wspierające rozwój dziecka poprzez piękne, inspirujące ilustracje i ciekawe zestawienie warstwy edukacyjnej z żywiołami.

Z niejakim zaskoczeniem (nawet dla samej redakcji) w dorobku wydawnictwa pojawiła się książka o ekonomii Kawiarnia. Mój pierwszy biznes. Kreatywny zeszyt ćwiczeń Justyny Bereźnickiej z ilustracjami Izabeli Dudzik. Odstępstwo od książki literackiej na rzecz edukacyjnej zostało dokonane ze względu na nowatorskie spojrzenie autorki na poważne kwestie i przekazanie prawideł biznesowych w prosty, angażujący i spójny sposób. To pierwsza książka PP, która doczekała się też wydań zagranicznych (Korea Południowa, Rosja i Ukraina). Kolejną niespodzianką jest fakt, że kupują ją nie tylko nastolatkowie, ale również dorośli, chcący zmierzyć się z projektem założenia swojego biznesu. Lekka, angażująca forma i w ciekawy sposób poprowadzona narracja o wysokiej zawartości merytorycznej przekonała do siebie zarówno młodszych, jak i całkiem pełnoletnich.

Seria „zmutowany toster” dopiero się rozwija. Ciekawy format, nawiązujący do formatu kieszonkowych przewodników, symbolizuje „przewodnik po życiu”. Koncepcja studia NEUS to wprowadzenie do każdego tomu jednego dodatkowego koloru i piktogramowe ilustracje, które uatrakcyjniają odbiór książki. Książki dobierane są starannie, poruszając kwestie związane z wchodzeniem w dorosłość, zmiany w życiu czy zmaganie się ze stratą.

Książki Poławiaczy Pereł znajdują się w zbiorach Galerii Plakatu i Projektowania Graficznego Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Pomimo stosunkowo krótkiej obecności na rynku książki PP cieszą się zainteresowaniem i doceniane są przez czytelników, instytucje i specjalistów branżowych, czego dowodem są polskie i zagraniczne wyróżnienia i nagrody:

  • Wyróżnienie w konkursie Świat Przyjazny Dziecku XIII, organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, oraz nominacja do nagrody dla najlepszej książki dla dzieci 2014 (od 2016 roku Nagroda imienia Ferdynanda Wspaniałego) za książkę Kosmonautka Piotra Wawrzeniuka
  • Kosmonautka Piotra Wawrzeniuka wpisana na listę Białych Kruków – White Raven 2015 (Internationale Jugendbibliothek w Monachium)
  • Nominacja literacka w konkursie Książka Roku 2014 Polskiej Sekcji IBBY dla książki Opowieści spod oliwnego drzewa Aidy Amer
  • Nominacja literacka w konkursie Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY oraz wyróżnienie w konkursie Świat Przyjazny Dziecku XV, organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, za książkę Bahar znaczy Wiosna Agnieszki Ayşen Kaim
  • Nominacja graficzna w konkursie Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY, Literacka lista BIS konkursu Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY, nagroda główna w kategorii „Książki dla starszych dzieci” w konkursie Świat Przyjazny Dziecku XVI, organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, za książkę Wszystkie dżinsy M. Teresy M. Rudzkiej
  • Literacka lista BIS konkursu Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY – Nigdy Nigdy Jurka Zielonki
  • Nominacja do Nagrody imienia Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dla dzieci 2019 za książkę Tramwajarka i inne matki PRL Piotra Wawrzeniuka
  • Nominacja graficzna w konkursie „Lokomotywa” 2020, wyróżnienie w konkursie Świat Przyjazny Dziecku XIX, organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, oraz nominacja do Nagrody Żółta Ciżemka 2020 dla książki Dwa królestwa i wielkie morze Witolda Vargasa.

Od 2016 roku Poławiacze Pereł są częścią nieformalnej grupy Świadomi Wydawcy, propagującej biblioróżnorodność. Do grupy należą wydawcy, którzy są świadomi wartości książki jako wyjątkowego dobra kultury i nośnika wartości; promujący ideę świadomego czytelnictwa oraz ustawę o stałej cenie książki.
Dominika Żukowska należy również do polskiej sekcji stowarzyszenia miłośników książki dla dzieci i młodzieży IBBY.

Od kilku lat tytuły wydawnictwa dostępne są w sprzedaży wyłącznie w wydawnictwie (zarówno online, jak i bezpośrednio) czy podczas wydarzeń literackich i pokrewnych w całej Polsce. Wycofanie się z sieci dystrybucji jest konsekwencją niezależności – jednego z filarów PP – oraz formą protestu wobec braku ustawy o stałej cenie książki i ogólnej sytuacji na rynku książki.

(oprac. ap, fot. Krzysztof Wójcik)

Dodaj komentarz