Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Nagroda “Literacka Podróż Hestii 2024” – nominacje

27 maja poznaliśmy listę pięciu książek nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody “Literacka Podróż Hestii”.

W tej edycji do konkursu zgłoszono łącznie 89 książek, z czego jurorzy wybrali pięć książek finalistek. Na liście znalazły się następujące pozycje:

  • Silla, Karolina Lewestam (Agora dla Dzieci)
  • Hydropolis 2. Walcz, Zygmunt Miłoszewski (W.A.B. / GW Foksal)
  • Księżniczka na wygnaniu, czyli osiem żywotów Reginy Różyczki, Katarzyna Ryrych (Butterfly / Ibis)
  • Hajda. Beskid bez kitu, Maria Strzelecka (Libra P)
  • Zguba, Natalia Szostak (W.A.B. / GW Foksal)

Wyboru nominowanych książek dokonała kapituła w składzie: Artur Borowiński (przewodniczący), Michał Rusinek, Joanna Olech, Ilona Wiśniewska, Katarzyna Kasia, Maciej Wojtyszko, Natalia Wiercińska, Janusz Heller (sekretarz nagrody) i Młodzieżowa Rada Literacka, którą tworzą młodzi przedstawiciele i przedstawicielki: Szkoły w Chmurze, Młodych Horyzontów, Oczytamy Szczecin, Polskiej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Wędryni (Republika Czeska), Sopockiej Rady Młodzieżowej.

Zwycięską książkę poznamy 13 wrześniu tego roku. Laureat 4. Nagrody Literacka Podróż Hestii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł.


Organizatorzy konkursu Literacka Podróż Hestii stawiają sobie za cel promowanie współczesnej polskiej literatury pięknej – tych powieści i opowiadań, które mają szansę długo pozostać w świadomości młodych czytelników i czytelniczek. Wspólnie z autorami i autorkami nominowanych co roku książek pojawiają się na ogólnopolskich festiwalach literackich. Włączają się też w dyskusje o roli i kondycji literatury dziecięcej i młodzieżowej w Polsce podczas spotkań branżowych i wydarzeń czytelniczych.

Mecenasem konkursu jest ERGO Hestia, organizuje go Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej.

(źródło: Nagroda “Literacka Podróż Hestii”)


Dodaj komentarz