Festiwale literackie

XX edycja Festiwalu Złoty Środek Poezji w Kutnie

Jeden z najstarszych poetyckich festiwali w Polsce, z jednym z najstarszych konkursów na debiutancki tom poetycki. Od 20 lat utrzymuje się na poetyckiej mapie wydarzeń literackich – jest cenionym i znanym w środowisku festiwalem.

Pomysłodawcą i wieloletnim organizatorem (do 2014 roku) Festiwalu ZŚP był poeta, animator kultury i dziennikarz Artur Fryz.

Partnerem wydarzenia, tak jak w latach poprzednich, jest Dom Literatury w Łodzi – tam odbędzie się pierwsze festiwalowe spotkanie z osobami poetyckimi nagrodzonymi w ostatnich latach w konkursie Złotego Środka na debiutancki tom poetycki – Malwina Banach, Łęko Zygmuntówne i Mateusz Żaboklicki.

Dom literatury będzie też odpowiadał za stoisko książkowe podczas festiwalu w Kutnie (w Centrum Muzyki, Teatru i Tańca) oraz przekaże książki na nagrody w konkursach poetyckich towarzyszących festiwalowi.

W tym roku jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalowych będzie premiera publikacji przygotowanej specjalnie na tę okazję – Pośrodku dzikiego boiska. Antologia wierszy poetek i poetów Złotego Środka 2005-2024.

Redaktorem Atologii jest Jakub Kornhauser, koordynatorką projektu Ola Kołodziejek, od 2017 opiekunka festiwalu i kuratorka wszystkich działań festiwalowych.

W antologii znajda się wiersze 71 poetek i poetów nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. A. Fryza na debiutancki tom poetycki przez 20 lat trwania festiwalu. Antologia to zbiór wierszy zarówno z debiutanckich, nagrodzonych tomów jak i wierszy nowych, nigdzie niepublikowanych.

Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W programie tegorocznego festiwalu:

  • Spotkanie z autorkami i autorami, których publikacje znalazły się w antologii (Wojciech Giedrys, Mariusz Więcek, Katarzyna Michalczak, Jakub Przybyłowski, Szymon Słomczyński, Zyta Bętkowska, Paweł Gawlik, Julek Rosiński)
  • Wręczenie nagród w XX Ogólnopolskim Konkursie im. Artura Fryza na najlepszy debiut poetycki 2023 roku oraz spotkanie z laureatami i laureatkami tego konkursu
  • Projekcja filmu „YONA” opowiadającego o życiu legendarnej poetki izraelskiej Yony Wallach
  • III Otwarte spotkanie dla osób czytających i piszących wiersze POCIĄG DO POEZJI
  • XVII Ogólnopolski Turniej Jednego wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca
  • Wręczenie nagród w IV edycji konkursu poetyckiego WYCIĄGI Z SZUFLADY
  • Koncert BAJZLA

XX edycja Festiwalu odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Kutno oraz patronatem medialnym Radia Łódź i TVP 3

Więcej o festiwalu
(info Dom Literatury w Łodzi)

Dodaj komentarz