Konkursy Konkursy zagraniczne

Zwycięzcę tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera poznamy w sierpniu

4 czerwca organizatorzy Międzynarodowej Nagrody Bookera ogłosili datę ogłoszenia laureata 2020 roku. Poznamy go 26 sierpnia w trybie on-line.

Na portalu nagrody czytamy, że ogłoszenie laureata, pierwotnie zaplanowane na 19 maja, zostało przełożone, ponieważ nie wszyscy mogli przeczytać książki finalistów International Booker Prize z powodu ograniczeń nałożonych w Wielkiej Brytanii w związku z pandemią koronawirusa COVID-19 .

W tym roku na krótkiej liście International Booker Prise znalazło się sześć książek pisarzy z Argentyny, Niemiec, Iranu, Meksyku, Holandii i Japonii. Według przewodniczącego jury nagrody Toda Hodgkinsona, każda z nich „każe przemyśleć przyjęte narracje – od mitów o stworzeniu świata po folklor rodzinny”.

15 czerwca w Wielkiej Brytanii maja ruszyć księgarnie. Po ich otwarciu organizatorzy International Booker Prize planują nakręcić serię filmów o książkach z krótkiej listy, w których wystąpią ich autorzy i tłumacze, zaprosić do czytania tych tytułów słynnych aktorów.

Międzynarodowa Nagroda Bookera za najlepsze dzieło literackie w tłumaczeniu na język angielski została ustanowiona w 2004 roku, a od 2016 roku przyznawana jest co roku. Nagroda nie uwzględnia wcześniejszych osiągnięć pisarzy – są przyznawane za konkretne dzieło przetłumaczone na język angielski i opublikowane w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Autorzy i tłumacze z krótkiej listy otrzymują po 500 funtów, zwycięzcy – po 25 tys. funtów,

W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii nagrody otrzymała pisarka z krajów Zatoki Perskiej – Jokha Alhartha (Oman).

(źródło International Booker Prize)

Dodaj komentarz