Poligrafia Sekcja Poligrafów SIMP

Posiedzenia Zarządu Sekcji Poligrafów SIMP – 7 czerwca 2020

Nie tradycyjnie w Warszawie, w siedzibie NOT na Czackiego, ale wirtualnie – przed monitorami komputerów rozsianych po całej Polsce odbyło sie zebranie Zarządu Sekcji Poligrafów SIMP. Poprzez sieć Skype łączyli się z Inowrocławia Tadeusz Chęsy, z Bydgoszczy Andrzej Szefer, z Lublina Ryszard Trojanowski i Tadeusz Filipek, z Poznania Lidia Matuszak (prezes Korporacji Poligrafów Poznańskich ,z Warszawy Zbigniew Chwedczuk, Andrzej Jabłoński, Janusz Kopacz, Andrzej Palacz, Bogdan Wyrzykowski, z Wrocławia Adam Zindulski.


Przedstawiciele kół krótko zreferowali działania swych ośrodków w ostatnich miesiącach – działania z konieczności b. ograniczone. Miedzy innymi kol. A. Palacz przedstawił stan prac na tegorocznym Rankingiem Polskich Drukarń Dziełowych oraz przygotowania do Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, gdzie tradycyjnie Sekcja Poligrafów SIMP organizuje seminarium poligraficzne dla młodzieży oraz rozstrzygany jest Ranking. Zaznaczy, że wymagania Sanepidu dot. przestrzegania zasad walki z pandemią, w znacznym stopniu ograniczą tegoroczny przebieg wielu spotkań. Sytuacja na tyle jest dynamiczna, że nie wiadomo, czy odbędą się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, choć kierownictwo Targów jest przygotowane na ich przeprowadzenie.

Głównym tematem spotkania było omówienie sytuacji krajowego rynku poligraficznego w dobie pandemii i jego perspektyw na najbliższe lata. W ocenie zebranych, polski rynek poligraficzny całkiem nieźle radzi sobie w ostatnich miesiącach – drukarnie szybko dostosowały się do nowych warunków, do maksimum ograniczają koszty produkcji, zmieniają organizację pracy. Wydaje sie, że z sytuacji skutków pandemii wyjdą obronna rękę, choć prawdopodobnie nie da się uniknąć bankructw lub przejęć zakładów.

Najlepiej w nowej rzeczywistości radzą sobie drukarnie o wysokiej technice i technologii, ugruntowanej pozycji na rynku oraz ze znaczącym udziałem produkcji na eksport. W korzystnej sytuacji znajdują się zakłady specjalizujące się w druku opakowań.

Informacja kol. Andrzeja Szefera o ogłoszeniu upadłości spółki Media Magizines (b. Orkla) wywołała dyskusję na temat przyszłości drukarń gazetowych. Zdania były rozbieżne: wciąż spadające nakłady gazet oraz odchodzenie reklamodawców od tradycyjnych, papierowych form reklamy na rzecz m.in. internetu (proces ten przyspieszył koronawirus) prowadzi do likwidacji tego typu nośnika informacji, a tym samym wymusza zamykanie drukarń specjalistycznych; drukarnie gazetowe pozostaną bez możliwości rozwoju, jednak utrzymają się z uwagi na charakter i możliwości elastyczności produkcji. Natomiast nadwyżkę mocy produkcyjnych drukarnie wykorzystają do druku wszelkiego rodzaju materiałów marketingowych.
Kolejne posiedzenie Zarząd Sekcji Poligrafów SIMP wstępnie zaplanowano na wrzesień 2020

(ap)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *