Konkursy Konkursy zagraniczne

Krótka lista książek do Nagrody Literackiej im. Jana Michalskiego 2020

Znamy tytuły pięciu książek, które powalczą o tegoroczną Nagrodę Literacką im. Jana Michalskiego. Jury wybrało je z szesnastu książek, które weszły w skład długiej listy. 


A oto wybrane książki:

  • Mia Couto, Les sables de l’empereur, trylogia, tłumaczenie z portugalskiego Elisabeth
  • Fran Ross, Oreo, tłumaczenie z angielskiego Séverine Weiss, wyd. 10/18, Paris 2016
  • Erik Orsenna, Briser en nous la mer gelée, wyd Gallimard, Paris 2020
  • Bernard Quiriny, Vies conjugales, wyd. Rivages, Paris 2019
  • Philippe Sands, Retour à Lemberg (pol. Powrót do Lwowa), przekład z angielskiego Astrid Von Busekist, wyd. Albin Michel, Paris 2017

Nagroda Literacka im. Jana Michalskiego powołana została w 2009 roku i przyznawana jest corocznie autorowi za dzieło literackie. Od innych nagród różni ją wielokulturowy charakter. Nagradzane są książki z zakresu literatury pięknej (z wyjątkiem poezji) i literatury faktu, bez względu na język, w jakim powstały. Laureat lub laureatka otrzymają honorarium w wysokości 50 tys. CHF. Autorom wybranych dzieł zapewnia się trzymiesięczny pobyt w Fondation Jan Michalski pour l’écriture et la littérature w Szwajcarii.

Fundacja im. Jana Michalskiego, która sponsoruje konkurs, została założona w 2004 roku. Jej pomysłodawczynią jest Vera Michalski-Hoffman  – filantropka i właścicielka kilku wydawnictw w Szwajcarii, we Francji i w Polsce. W ten sposób postanowiła uczcić pamięć o swoim zmarłym mężu Polaku, Janie Michalskim. Głównym założeniem i celem fundacji jest wspieranie pisarzy oraz szeroko rozumiana promocja czytelnictwa. Nagroda Literacką im. Jana Michalskiego powołana została w 2009 roku.

(źródło Fundacja im. Jana Michalskiego)


Dodaj komentarz