Wystawy

O Józefie Czapskim w Fundacji Jana Michalskiego w Szwajcarii

3 października w Fundacji Jana Michalskiego w Szwajcarii odbędzie się wernisaż malarza i pisarza Józefa Czapskiego. Prezentowane tam gazety, książki i rysunki ukażą proces twórczy artysty. Wystawa czynna będzie do 17 stycznia 2021 roku.

Józef Czapski – artysta malarz i pisarz, major Wojska Polskiego, urodził się w Pradze w 1896 roku. Student krakowskiej ASP, związany z kapistami. Po tragedii wrześniowej więziony w obozach jenieckich ZSRR. W armii Andersa szef przysztabowego Wydziału Propagandy i Informacji, gdzie współredagował pierwsze numery „Orła Białego”. Przeżycia z pobytu w ZSRR opisał w książkach Wspomnienia starobielskie i Na nieludzkiej ziemi. Od 1946 w Paryżu, współtworzył paryską „Kulturę” (od 1947 do śmierci mieszkał w domu – redakcji „Kultury” w Maisons-Laffitte przy Avenue de Poissy 91). Swoje artykuły i eseje umieszczał ponadto w pismach francuskich, m.in. „Le Figaro Littéraire”, „Preuves”, „Gavroche”, „Nova et Vettera”, „Carrefour”. Współorganizował Kongres Wolności Kultury w Berlinie (1950).

Swoje obrazy pokazywał na wystawach we Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Belgii. W Polsce jego twórczość była praktycznie nieznana.

Więcej na stronie internetowej Fundacji Jana Michalskiego.
(źródło ActuAlitte)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *