materiały poligraficzne Poligrafia

Papieru nie będzie? – wypowiedź prezesa Arctic Paper Polska

Ubiegłoroczne podwyżki cen papieru zaskoczyły wydawców. W tej chwili papier kosztuje prawie dwa razy więcej w porównaniu z 2020 rokiem. Ale co najgorsze, producenci zapowiadają kolejne ruchy cenowe. Jakby tego było mało, paradoksalnie papieru dalej brakuje na rynku. O przyczyny tego stanu rzeczy pytamy Andrzeja Kuczborskiego – prezesa Arctic Paper Polska, jednego z największych dostawców papierów graficznych na rynek Polski.


2021 był rokiem wyjątkowym. W Arctic Paper Polska pracuję od 25 lat i nie pamiętam czegoś podobnego. Ogromny wzrost popytu na papier w Europie, Turcji i USA doprowadził do załamania rynku tego surowca. W Polsce zakładam, że zapotrzebowanie na papier wzrosło dwukrotnie. Przyczyna? W dużym stopniu rezygnacja przez wydawców z druku w Kraju Środka. Chiny nie są już tak tanie jak kiedyś, do tego dochodzi naruszenie rytmu dostaw spowodowane pandemią oraz skokowy wzrost kosztów transportu – mniej więcej z dwóch tysięcy do 15 tys. euro za kontener. Do tego należy jeszcze dodać odbicie gospodarki po tragicznym 2019 roku.

W sumie okazało się, że w Europie brakuje papieru do druku książek, a przecież jeszcze niedawno mówiliśmy o jego nadprodukcji i to takiej, że niektóre firmy zaczęły wyłączać maszyny, bądź weszły w sektor papierów do opakowań, jako bardziej perspektywiczny. Spektakularne tu było zamknięcie przez Storę Enso we wrześniu 2021 roku dwóch papierni o łącznej wydajności 700 tys. ton. Nie wiemy co będzie po zmianie właściciela International Paper w Kwidzynie – obecnie to austriacka firma Mayr-Melnhof Karton AG (MMK), producent tektury opakowaniowej. Czy utrzymana tam zostania produkcja białego papieru bezdrzewnego? Na razie w tej kategorii papierów działa Arctic Paper – mówię o papierni w Kostrzynie, gdzie zmodernizowaliśmy maszynę, podnosząc jej wydajność, a tym samym moce produkcyjne zakładu, fabryka w Różomberku (Mondi) i MM Kwidzyn.

Ale papieru wciąż brakuje. tej chwili wszystkie koncerny papiernicze przyjmują zamówienie na 3-4 miesiące do przodu. My mamy już sprzedany papier do końca kwietnia.

A co do ceny papieru! Wynika ona m.in. z cen surowców i energii. Pandemia i naruszenie łańcucha dostaw doprowadziły do braków na rynku, a tym samym do skokowego wzrostu cen, w tym głównie na podstawowy dla nas surowiec, czyli celulozę. Od grudnia 2020 roku do dziś to wzrost o 100%. Papiernie zaczęły podnosić cenę od marca 2021 roku, stopniowo, po 10%, później w maju doszła kolejna podwyżka o 10-15%, latem o 20%. Jesienią odczuliśmy skokowy wzrost cen na energię energetyczną o 60-100 euro. Przyczyna jest znana – wejście pierwszej w historii dopłaty energetycznej. To doprowadziło do kolejnego wzrostu cen papierów od 100 euro do 200 euro na tonę.

Co będzie dalej? – trudno powiedzieć. W tej chwili ceny papieru kształtują się w granicach 1000 euro za tonę, na wiosnę, czyli już w marcu, będzie to pewnie 1200 euro… I dalej go nie ma i nie będzie. Bo skąd?

Pytanie, gdzie jest granica wzrostu cen i przy jakim poziomie ofert popyt na papier się ustabilizuje.

2 thoughts on “Papieru nie będzie? – wypowiedź prezesa Arctic Paper Polska

Dodaj komentarz