Dotacje Rynek wydawniczy

Rusza “Tales of EUkraine”: unijny program finansowania dwujęzycznych wydań książek dla dzieci

Polscy wydawcy mogą nabyć licencje na dwujęzyczne wydania ukraińskich książek dla dzieci. PIK wspiera program jako partner i kontakt dla zainteresowanych wydawców.


Tales of EUkraine

Federacja Wydawców Europejskich (FEP) i Ukraiński Instytut Książki (UBI) zaprezentują po raz pierwszy projekt Tales of EUkraine (TEUk) podczas bolońskich targów książki dla dzieci, 6 marca 2023 r. o godz. 15.00 w Teatrze BBPlus.

TEUk to projekt współfinansowany przez program Kreatywna Europa Komisji Europejskiej, którego celem jest druk i dystrybucja dwujęzycznych wydań książek dla dzieci ukraińskich przesiedlonych w kilku krajach europejskich. Dla europejskich wydawców jest to okazja do wsparcia swoich ukraińskich kolegów i okazania solidarności z najbardziej bezbronnymi ofiarami konfliktu poprzez robienie tego, co potrafią najlepiej: wydawania książek.


Ricardo Franco Levi, przewodniczący Federacji Wydawców Europejskich i Włoskiego Stowarzyszenia Wydawców, oświadczył: Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, europejscy wydawcy okazują solidarność wobec swoich ukraińskich kolegów. Jesteśmy wdzięczni Komisji Europejskiej za uznanie wartości Tales of EUkraine. Dzięki TEUk wydawcy europejscy będą mogli nadal pomagać ukraińskim uchodźcom i jednocześnie wspierać odbudowę na Ukrainie.

Sonia Draga, wiceprezes Federacji Wydawców Europejskich i prezes Polskiej Izby Książki, podkreśliła kulturowe znaczenie projektu: TEUk pokazuje solidarność europejskich wydawców z walką Ukrainy o demokrację i wolność słowa. Książki mogą zachować ukraińską kulturę i wolność od ciosów rosyjskiej propagandy, a Tales of EUkraine pomoże setkom tysięcy ukraińskich dzieci zachować więź z ojczyzną podczas integracji w krajach przyjmujących.

TEUk opracuje katalog praw ponad 100 ukraińskich książek dla dzieci, dostępnych do kupienia na różnych terytoriach europejskich. Przy wsparciu swoich krajowych stowarzyszeń, wydawcy mogą nabyć prawa do książek i wydać je. Krajowe stowarzyszenia wydawców zakupią następnie znaczną część wydrukowanych egzemplarzy z udziałem środków Kreatywnej Europy i będą nadzorować ich dystrybucję, która będzie opierać się na sieci organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i innych podmiotów.

Tales of EUkraine będzie realizowany przez trzy lata, do października 2025 roku. Partnerami projektu są stowarzyszenia wydawców: Włoskie Stowarzyszenie Wydawców – AIE, Polska Izba Książki – PIK, Niemieckie Stowarzyszenie Wydawców i Księgarzy – BOEV, Rumuńskie Stowarzyszenie Wydawców – AER, Bułgarskie Stowarzyszenie Wydawców – ABK oraz Słowacka Izba Książki – ZVKS. W trakcie realizacji projektu zostaną włączone kolejne stowarzyszenia.

FEP i UBI zaprezentują program i katalog praw i licencji na konferencji prasowej na Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży w Bolonii w BBPlus Theatre 6 marca o godz. 15.00. Od tego momentu wszystkie informacje będą dostępne na blogu TEUk.

Dodaj komentarz