Dotacje Rynek wydawniczy

Wyniki naboru do programu „Partnerstwo dla książki” 2023

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał tegoroczne dotacje w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.


O dotacje na tegoroczne imprezy złożono 788 wniosków. W pierwszym rozdaniu pozytywnie rozpatrzono 202 wnioski. Na które nie otrzymały dofinansowania, ale w toku oceny uzyskały co najmniej 50 pkt, można zgłaszać odwołania (w terminie do 24 marca 2023 r.)

Największe przyznane kwoty to w tym roku 37,5 tys. (w ubiegłym roku 40 tys. zł). Przyznano je na 14 projektów. Otrzymały je m.in. Biblioteka Kraków na dwie imprezy: Ciżemkomanię w Bibliotece Kraków oraz na Nowe podróże po literaturze (w sumie 75 tys. zł), Fundacja Czas Dzieci na Ostry Dyżur Literacki – spotkania dla dzieci w Księgarniach Niezależnych, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej BIBLOS na Festiwal Dobrej Książki 2023, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach na Haczyk – gliwickie spotkania literackie, MM doradztwo Małgorzata Narożna na Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Janiny Rogalskiej w Alwerni na Literackie spotkania (i nie tylko…) w Gminie Alwernia, Fundacja Burza Mózgów na szóstą edycję akcji pt. Co autorom w głowach siedzi? (aktywności kulturalne w księgarniach.

Po około 36 tys. zł dotacji uzyskało 6 projektów: Fundacja “Kultura nie boli” na Książka na żywo – słuchowiska literackie w Big Book Cafe, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Eger Paweł Świca na Rok Koła Miłośników Książki – cykl działań proczytelniczych realizowanych przez Księgarnię Leśmiana w Zamościu, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie na Biblioteczną Akademię Rozmaitości, Fundacja “W TO MI GRAJ” na Komedie i komiksy w Kawce. Gliwickie inspiracje literackie, Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku na Podróże małe i duże. Z Gór Słonnych na Mount Everest, Fundacja Miasto Literatury na Krakowskie Księgarnie na Medal 2023.

Które działania otrzymały największą liczbę punktów? 91,33 punktów uzyskała propozycja Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej BIBLOS na Festiwal Dobrej Książki 2023. podobnie , jak w roku ubiegłym bardzo wysoko oceniono propozycje Wydawnictwa Dwie Siostry. Tym razem na dwie akcje realizowane w księgarni wydawnictwa: Literacką Akademię Sztuk (realizowaną w księgarni wydawnictwa; 91,17 pkt.) oraz Książki w ruch! – zwierzęce warsztaty animacji poklatkowej (89,33). Trzecie miejsce po tym względem(89,67 pkt.) zajął projekt PHU Księgarnia Sowa Z Sową w świat bohaterów literackich 5.

A jakie działania nie znalazły uznania w oczach decydentów? Np. projekt Miejskiej Bibliotek Publiczna im. C.K. Norwida na Ogólnopolską Biesiadę Literacką (79 pkt.), Wydawnictwa Debit sp. z o.o. na Z tatą w krainę literatury. Te projekt mają jednak szansę na uzyskanie dotacji w drugiej turze (po zgłoszeniu odwołaniu).


Wyniki naboru można znaleźć pod tym adresem.

Na wnioski, które nie otrzymały dofinansowania, ale w toku oceny uzyskały co najmniej 50 pkt, można zgłaszać odwołania (w terminie do 24 marca 2023 r.)


One thought on “Wyniki naboru do programu „Partnerstwo dla książki” 2023

Dodaj komentarz