Rynek wydawniczy Targi za granicą Targi, festiwale

Wczoraj ruszyły Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Literacki „Svět knihy” w Pradze. Polska z liczną reprezentacją

Spotkania ze współczesną polską literaturą na praskich Międzynarodowych Targach Książki i Festiwalu Literackim „Svět knihy” w Pradze zorganizowały Instytut Książki oraz Instytut Polski w Pradze.

W programie polskiej prezentacji m.in.

➤ Z Elżbietą Cherezińską, której powieść Harda (czeski tytuł Hrdá, przeł. Anna Šašková Plasová) ukazała się niedawno w Czechach w wydawnictwie Kontrast porozmawia Jiří Peňás. W 2017 roku Anna Šašková Plasová przełożyła już powieść Gra w kości Elżbiety Cherezińskiej (czeski tytuł Hra o kosti, wyd. Argo). Publikacja była współfinansowana przez Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego Copyright Poland.

➤ O czeskiej literaturze, kulturze i społeczeństwie z Aleksandrem Kaczorowskim rozmawiać będzie Petr Vizina. Polski bohemista i pisarz jest autorem przetłumaczonych na czeski przez Martina Veselkę Praskiego elementarza (Pražský slabikář: Od Kafky k Havlovi a zpět, wyd. Host 2022) oraz biografii Oty Pavla (Ota Pavel. Pod povrchem, wyd. Host 2020) i Václava Havla (Václav Havel. Pomsta bezmocných, wyd. XYZ 2021). Wszystkie publikacje współfinansowane przez Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego Copyright Poland.

➤ Ilustrator Piotr Socha (po czesku ukazały się jego Pszczoły i Drzewa, przeł. Marta Harasimowicz, Marie Iljašenko, wyd. Slovart 2017-2018) opowie o fenomenie polskich książek dla dzieci, a Tomasz Duszyński zaprezentuje drugą część serii kryminałów retro Glatz (cz. pierwsza w przekładzie Pavla Peča, część druga – Michaela Alexy, obie wydane przez Slovart 2022-2023).

➤ O kwestiach związanych z twórczością literacką w innym języku niż ojczysty, czyli czeskim, dyskutować będą poetki Zofia Bałdyga (Polska) i Iryna Zahladko (Ukraina).

➤ Targi odwiedzą także reporterka Urszula Jabłońska, tłumaczka Agata Wróbel oraz nominowana do Europejskiej Nagrody Literackiej Sabina Jakubowska.

➤ Szczegółowy program tutaj: https://tiny.pl/wznmk

Instytut Książki zaprasza na spotkania z polskimi twórcami oraz do odwiedzenia polskiego stoiska (KB501), gdzie będzie można kupić książki!

Współorganizatorem polskiej prezentacji jest Instytut Polski w Pradze, partnerami: České literární centrum, Svět knihy, Nakladatelství Host, Slovart, Protimluv oraz Naše nakladatelství.
(źródło Instytut Książki)

Dodaj komentarz