Edytorstwo Pomniki literackie

Ławeczka Wisławy Szymborskiej w Kórniku

Skąd pochodzi polska noblistka literackiej Nagrody Nobla? Można to sprawdzić w Wikipedii, ale powiemy – z Kórnika. 2 lipca 1923 roku w jednej z oficyna na Prowencie, części miasta z zespołem zabudowań folwarcznych położonych ok. 300 metrów od zamku, urodziła się Wisława Szymborska. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam odsłonięto pierwszy w Polsce i na świecie pomnik poetki.

Wisława była córką Wincentego Szymborskiego, prawicowego polityka, byłego wiceprezydenta Rzeczypospolitej Zakopiańskiej oraz zarządcy dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego. Rodzice Szymborskiej przenieśli się w styczniu 1923 z Zakopanego do Kórnika, dokąd hrabia Zamoyski wysłał Szymborskiego w celu uporządkowania spraw finansowych jego tamtejszej posiadłości.

fot. Fundacja Wisławy Szymborskiej

Pomnik uroczyście odsłonięto 29 czerwca 2013 w Kórniku na Prowencie, na cztery dni przed rocznicą dziewięćdziesiątych urodzin poetki. W uroczystości wziął udział m.in. Michał Rusinek, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej. Uśmiechnięta noblistka opiera się o ławeczkę i spogląda z czułością na siedzącego na niej kota, tego pewnie ze słynnego wiersza poetki „Kot w pustym mieszkaniu”. Najwyraźniej to jesień bądź wiosna, gdyż Szymborska ubrana jest odpowiednio do pogody – w płaszczu i w kapelusiku na głowie. A skąd wiemy, że to właśnie “ten” kot?  Otóż Szymborska trzyma w ręce kartkę z tytułem wiersza, a kot rozsiadł się kartach, na których czytamy: „Umrzeć – tego nie robi się kotu. Bo co ma począć kot w pustym mieszkaniu..’’.  

Pomysłodawcą pomnika/ławeczki był Maciej Marciniak, przewodniczący rady miasta Kórnik, a autorami rzeźb Piotr Mastalerz i Dawid Szafrański.

Ławeczkę W. Szymborskiej znajdziemy na malowniczej trasie turystycznej nad Jeziorem  Kórnickim. Pozdrówcie ją i pogłaskajcie kota. 

Warto dodać, że w domu urodzin Wisławy Szymborskiej mieści się obecnie Kórnicki Ośrodek Kultury.


PS Dziękujemy pani Agnieszce Steinitz za zwrócenie uwagi na ten pomnik.

(ap, fot. Fundacja Wisławy Szymborskiej)


Dodaj komentarz