Skąd pochodzi polska noblistka literackiej Nagrody Nobla? Można to sprawdzić w Wikipedii, ale powiemy – z Kórnika. 2 lipca 1923 roku w jednej z oficyna na Prowencie, części miasta z zespołem zabudowań folwarcznych położonych ok. 300 metrów od zamku, urodziła się Wisława Szymborska. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam odsłonięto pierwszy w Polsce i na świecie pomnik poetki.
Wisława była córką Wincentego Szymborskiego, prawicowego polityka, byłego wiceprezydenta Rzeczypospolitej Zakopiańskiej oraz zarządcy dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego. Rodzice Szymborskiej przenieśli się w styczniu 1923 z Zakopanego do Kórnika, dokąd hrabia Zamoyski wysłał Szymborskiego w celu uporządkowania spraw finansowych jego tamtejszej posiadłości.
Pomnik uroczyście odsłonięto 29 czerwca 2013 w Kórniku na Prowencie, na cztery dni przed rocznicą dziewięćdziesiątych urodzin poetki. W uroczystości wziął udział m.in. Michał Rusinek, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej. Uśmiechnięta noblistka opiera się o ławeczkę i spogląda z czułością na siedzącego na niej kota, tego pewnie ze słynnego wiersza poetki „Kot w pustym mieszkaniu”. Najwyraźniej to jesień bądź wiosna, gdyż Szymborska ubrana jest odpowiednio do pogody – w płaszczu i w kapelusiku na głowie. A skąd wiemy, że to właśnie “ten” kot? Otóż Szymborska trzyma w ręce kartkę z tytułem wiersza, a kot rozsiadł się kartach, na których czytamy: „Umrzeć – tego nie robi się kotu. Bo co ma począć kot w pustym mieszkaniu..’’.
Pomysłodawcą pomnika/ławeczki był Maciej Marciniak, przewodniczący rady miasta Kórnik, a autorami rzeźb Piotr Mastalerz i Dawid Szafrański.
Ławeczkę W. Szymborskiej znajdziemy na malowniczej trasie turystycznej nad Jeziorem Kórnickim. Pozdrówcie ją i pogłaskajcie kota.
Warto dodać, że w domu urodzin Wisławy Szymborskiej mieści się obecnie Kórnicki Ośrodek Kultury.
PS Dziękujemy pani Agnieszce Steinitz za zwrócenie uwagi na ten pomnik.
(ap, fot. Fundacja Wisławy Szymborskiej)
Andrzej Palacz (ur.1957), redaktor naczelny magazynu ,,Wydawca” i portalu wydawca.com.pl, wydawca książek (literatura historyczna), dziennikarz branżowy, tłumacz, autor książki “Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari”. Wykładowca edytorstwa i poligrafii na Podyplomowych Studiach Polityki Wydawniczej i Księgarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Moskiewskiego Instytutu Poligrafii.