Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

TOP 10 Ateneum – podsumowanie 2023 roku

Ateneum, dystrybutor książek, gier, zabawek i artykułów papierniczych, przygotowało zestawienie TOP 10 najlepiej sprzedających się książek w 2023 roku.


Sławomir Żywczak, PR Manager Ateneum, komentuje Bestsellery Ateneum 2023 roku:

Rok 2023 nie był łatwym rokiem dla rynku książki. Z jednej strony wysoka inflacja, kurczące się procentowo wydatki w budżecie domowym Polaków na kulturę i rozrywkę, trwająca wojna za wschodnią granicą, a z drugiej boom na książki z Wattpada, które nie wpisują się w misję i wizję każdego wydawcy.

Ubiegły rok to czas wzmożonej sprzedaży literatury Young Adult, wskutek czego połowa Bestsellerów Ateneum 2023 to pozycje Marty Łabęckiej i Weroniki Marczak. Warto zwrócić uwagę w szczególności na sukces autorki piszącej dla wydawnictwa BeYA (Grupa Wydawnicza Helion), gdyż cała trylogia „Flaw(less)” znalazła się w najnowszym zestawieniu. Silną reprezentację w Bestsellerach mają również poradniki dla dorosłych, a zaskakująco słabą, w postaci jednego tytułu, literatura dziecięca.

Patrząc na TOP 10 Ateneum za poszczególne miesiące minionego roku, najczęściej, bo aż ośmiokrotnie, pojawiły się książki Nie zaczęło się od ciebie Marka Wolynna oraz Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię Marty Łabęckiej.

Atomowe nawyki Jamesa Cleara, Opowieści o tym, co w życiu ważne Marka Michalaka i Katarzyny Sadowskiej, Bogaty ojciec, biedny ojciec Roberta T. Kioysakiego oraz Nie zaczęło się od ciebie Marka Wolynna to obowiązkowe tytuły na księgarskiej półce, gdyż zdobywały miano bestsellera Ateneum w poprzednich edycjach.

Nie można także zapomnieć o Joannie Kuciel-Frydryszak, której Chłopki odniosły w drugiej połowie roku triumf nie tylko sprzedażowy, lecz również społeczny. Dzięki autorce Marginesów nastąpiła ogólnonarodowa demitologizacja szlacheckiego pochodzenia Polek i Polaków i opadła kurtyna wstydu związanego z chłopskimi korzeniami większości naszego społeczeństwa.


One thought on “TOP 10 Ateneum – podsumowanie 2023 roku

Dodaj komentarz