Listy bestsellerów Publikacje elektroniczne Rynek wydawniczy

Listopadowe TOP 10 Audioteki

Listopad był miesiącem pod znakiem premier science fiction. Znalazło to odzwierciedlenie w preferencjach słuchaczy Audioteki, którzy najchętniej wybierali produkcje właśnie tego gatunku. Najpopularniejszym audiobookiem były „Dzienniki gwiazdowe” Stanisława Lema – arcydzieło światowej literatury z Piotrem Adamczykiem w roli głównej. Na drugim miejscu znalazło się „Pierwsze miasto Alary” autorstwa Katarzyny Szkiłądź i Dawida Wiktorowskiego – scenariusz do tej superprodukcji powstał w ramach wezwania “Usłysz kulturę”. Trzecie miejsce zajął „Mroczny krzyżowiec” Alistaira MacLeana – doceniony przez wielu słuchaczy klasyk sensacyjny. Najpopularniejszym podcastem były „Blaski i cienie. Anna Gacek i biografie najsłynniejszych”.


TOP 10 audiobooków

Najchętniej słuchanym audiobookiem były Dzienniki gwiazdowe, czyli ponadczasowe dzieło, w którym Stanisław Lem rozmyślał o uniwersalnych prawdach ludzkiej natury i kultury. Autor opisał przygody gwiezdnego podróżnika Ijona Tichego, który wyposażony w trzeźwy sceptycyzm i otwarty umysł przemierza najdalsze zakątki wszechświata odkrywając przy tym egzotyczne planety. Żaden z lemowych cyklów nie powstawał tak długo – pierwsze opowiadania powstały jeszcze w czasach stalinizmu, stanowiąc często formę politycznej satyry i czytelnej aluzji. W superprodukcji uwagę przykuwają nazwiska wybitnych lektorów: Piotra Adamczyka, Adama Ferency, Krzysztofa Gosztyły i Przemysława Bluszcza.

Drugie miejsce zajęło Pierwsze Miasto Alary – superprodukcja Audioteki inspirowana twórczością Stanisława Lema. Opowieść przenosi słuchaczy na tytułową planetę Alara, która miała być nowym domem dla Ziemian. Grupa inżynierów w Pierwszym Mieście czeka na przybycie Arki – statku kosmicznego, którym podróżują nowi osadnicy mający zaludnić mroźną planetę. Jednak wyczekiwane przybycie Arki nie jest spełnieniem marzeń, a przerażającym odkryciem, któremu inżynierowie muszą stawić czoła. W rolach głównych Magdalena Osińska, Mateusz Bieryt oraz Radosław Krzyżowski.

Podium zamyka Mroczny krzyżowiec – powieść sensacyjna w interpretacji Macieja Kowalika. Audiobook opowiada o ośmiu naukowcach, którzy skuszeni wysoką pensją i możliwością podróży, przyjęli atrakcyjną ofertę pracy, by za chwilę zniknąć bezpowrotnie. Misja odnalezienia zaginionej grupy przypadła agentowi specjalnemu John’owi Bentall oraz Marie Hopeman, jednak oni również nie docierają do celu. W katalogu Audioteki znajduje się aż osiem tytułów autorstwa Alstaira MacLeana, wszystkie czytane przez znanych lektorów, m.in. Adama Ferencego czy Krzysztofa Gosztyłę.

 1. Dzienniki gwiazdowe”, Stanisław Lem, wydawca: Audioteka, BiT Lem;
 2. Pierwsze Miasto Alary”, Dawid Wiktorowski, Katarzyna Szkiłądź, wydawca: Audioteka;
 3. Mroczny krzyżowiec”, Alistair MacLean, wydawca: Audioteka;
 4. Nexa”, Aleksandra Panisko, wydawca: Audioteka;
 5. Nie mylić z miłością”, Katarzyna Nosowska, wydawnictwo: Wielka Litera Sp. z o.o.;
 6. Informacja zwrotna”, Jakub Żulczyk, wydawnictwo: Świat Książki;
 7. Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Joanna Kuciel-Frydryszak, wydawnictwo: Marginesy;
 8. Światła w popiołach”, Remigiusz Mróz, wydawnictwo: Filia;
 9. Zbroja światła”, Ken Follett, wydawnictwo: Albatros;
 10. Orient”, Maciej Siembieda, wydawnictwo: Agora.

TOP 10 podcastów

Na szczycie podium znalazły się Blaski i cienie. Anna Gacek i biografie najsłynniejszych– podcast, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Dziennikarka opowiada w nim o autobiografiach gwiazd znanych z pierwszych stron gazet. Każdy odcinek skupia się na innej książce i innej gwieździe, warunek jest jeden – musi być to naprawdę dobrze opowiedziana historia.

Drugim najchętniej słuchanym podcastem był Błąd krytyczny, stworzony przez Audiotekę we współpracy z serwisem Niebezpiecznik.pl i firmą Euvic. W ośmioodcinkowym cyklu prowadzący analizują cyfrowe zagrożenia, na które już dziś narażeni są wszyscy Polacy.

Na trzecim miejscu uplasowała się Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS, czyli podcast przygotowany przez Uniwersytet SWPS w ramach ogólnopolskiego projektu popularyzującego wiedzę psychologiczną. Każdy odcinek to wykład o tematyce m.in. motywacji, relacji międzyludzkich, psychologii i szeroko rozumianego rozwoju, prowadzony przez najlepszych psychologów.

 1. Blaski i cienie. Anna Gacek i biografie najsłynniejszych”, wydawca: Audioteka;
 2. Błąd Krytyczny”, wydawca: Audioteka;
 3. Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS”, wydawca: Uniwersytet SWPS;
 4. Podkast Powszechny”, wydawca: Tygodnik Powszechny;
 5. Spokojnie, to tylko życie”, wydawca: Audioteka;
 6. PigOut i Chmielarz gadają o książkach” Sezon 2, wydawca: Audioteka;
 7. Akta Grozy 2: Między prawdą a mitem”, wydawca: Audioteka;
 8. Nowa Audio Fantastyka”, wydawca: Audioteka;
 9. Zbrodnia na poniedziałek”, wydawca: Wojciech Chmielarz;
 10. Podcast Muzeum Historii Polski”, wydawca: Muzeum Historii Polski.

Audioteka – powstała w 2008 roku, zostając prekursorem branży audiobooków w Polsce. Jej słuchacze dzięki m.in. superprodukcjom czy audioserialom mogą oddać się jakościowej, cyfrowej rozrywce. Obecnie, za pośrednictwem swoich produktów, zapewnia dostęp do największego katalogu audio po polsku, z biblioteką zawierającą ponad 19 500 pozycji, w tym superprodukcje z najlepszymi reżyserami i największymi polskimi gwiazdami oraz świetną oprawą muzyczną. Audioteka to także jakość oferowanych produktów cyfrowych, którą zapewnia doświadczony zespół ekspertów. Oferuje wyselekcjonowane treści w 11 językach, m.in po niemiecku, czesku, hiszpańsku i turecku. Produkuje ponad 30 000 godzin treści rocznie na nasze trzy główne platformy – “Audioteka”, “Lecton”, oraz dedykowane pracownikom firm “Inspiro”. Audioteka to nie tylko tradycyjne audiobooki. Jej produkcje obejmują nowe formaty, takie jak audioseriale, treści edukacyjne, audio dokumenty, programy informacyjne, medytacje prowadzone, treningi uważności czy audycje podróżnicze. Tworzy ją zespół doświadczonych specjalistów, znających nie tylko swoich słuchaczy, ale też potrzeby rynku. Dlatego też marka mocno wspiera kulturę, czego przykładem jest autorski program „Usłysz kulturę”, wspierający finansowo projekty związane z pisaniem scenariuszy, tekstów, spin-offów oraz produkcją treści.

Dodaj komentarz