W procesie prywatyzacji Bellony Ministerstwo Skarbu Państwa wybrało ofertę konsorcjum belgijskiego dewelopera Ghelamco oraz spółki pracowniczej Wydawnictwo Bellona. Wartość umowy to około 47 mln zł – poinformowało Ghelamco w komunikacie prasowym.
Podstawowym warunkiem realizacji projektu przez konsorcjum była gwarancja utrzymania działalności wydawniczej oraz stworzenie warunków jej dalszego dynamicznego rozwoju.
– Drugim zagadnieniem, nad którym będziemy pracować jest optymalizacja portfolio nieruchomości, które znajdują się w aktywach wydawnictwa (…) Zrealizowana transakcja była unikalnym przykładem synergii stwarzającej warunki do rozwoju i dalszej działalności wydawnictwa oraz do najbardziej efektywnego zagospodarowania wszystkich zasobów spółki. Wielokrotne próby prywatyzacji Bellony pokazały, że nie ma na rynku takiego wydawnictwa, które miałoby know-how oraz środki konieczne do efektywnego zagospodarowania nieruchomości spółki. Brak było również inwestora – developera, który chciałby się odpowiedzialnie zająć prowadzeniem działalności wydawniczej. Powołane Konsorcjum stworzyło taki podmiot – powiedział, cytowany w komunikacie, Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.
Co to oznacza w praktyce? Że siedzibę Bellony przy ul. Grzybowskiej 77 (stary, pięciokondygnacyjny budynek biurowy o pow. ok. 6 tys. mkw.) Ghelamco zamieni w nowoczesny biurowiec. Dzięki transakcji deweloper-wydawca zyska też inne, zabudowane działki w stolicy w kwartale ulic łucka/Wronia/Grzybowska (łącznie ponad 5 tys. mkw. gruntu), budynek na Woli (ok. 1,5 tys. mkw.) oraz kilka lokali handlowo-usługowych w Krakowie.
Bellona wydaje corocznie ok. 350 tytułów. Znajduje się w czołówce polskich firm wydawniczych, zarówno pod względem liczby tytułów, jak wielkości przychodów. Obok literatury historycznej, militarnej i technicznej rosnące znaczenie w ofercie wydawnictwa zdobywa beletrystyka, powieści historyczne, kryminały oraz albumy, kalendarze, bajki i inna literatura dziecięca, a także poradniki pomocne w życiu codziennym.
Ghelamco Group powstała w 1985 r. w Belgii. Początkowo skupiała się na budowie nieruchomości przemysłowych. Z czasem rozszerzyła swoją działalność o projekty biurowe oraz mieszkaniowe. Na początku lat 90. deweloper rozpoczął działalność w Polsce, a w roku 2005 wszedł na rynek rosyjski i ukraiński.
Obok siedziby Bellony w Warszawie Ghelamco już buduje strzelisty biurowiec Warsaw Spire. Po sąsiedzku planuje też – oprócz ponad 200-metrowej wieży – kolejne trzy wieżowce.
(info wg PAP)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.