Wydawnictwa

Bellona prywatna

W procesie prywatyzacji Bellony Ministerstwo Skarbu Państwa wybrało ofertę konsorcjum belgijskiego dewelopera Ghelamco oraz spółki pracowniczej Wydawnictwo Bellona. Wartość umowy to około 47 mln zł – poinformowało Ghelamco w komunikacie prasowym.

Podstawowym warunkiem realizacji projektu przez konsorcjum była gwarancja utrzymania działalności wydawniczej oraz stworzenie warunków jej dalszego dynamicznego rozwoju.

Drugim zagadnieniem, nad którym będziemy pracować jest optymalizacja portfolio nieruchomości, które znajdują się w aktywach wydawnictwa (…) Zrealizowana transakcja była unikalnym przykładem synergii stwarzającej warunki do rozwoju i dalszej działalności wydawnictwa oraz do najbardziej efektywnego zagospodarowania wszystkich zasobów spółki. Wielokrotne próby prywatyzacji Bellony pokazały, że nie ma na rynku takiego wydawnictwa, które miałoby know-how oraz środki konieczne do efektywnego zagospodarowania nieruchomości spółki. Brak było również inwestora – developera, który chciałby się odpowiedzialnie zająć prowadzeniem działalności wydawniczej. Powołane Konsorcjum stworzyło taki podmiot – powiedział, cytowany w komunikacie, Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Co to oznacza w praktyce? Że siedzibę Bellony przy ul. Grzybowskiej 77 (stary, pięciokondygnacyjny budynek biurowy o pow. ok. 6 tys. mkw.) Ghelamco zamieni w nowoczesny biurowiec. Dzięki transakcji deweloper-wydawca zyska też inne, zabudowane działki w stolicy w kwartale ulic łucka/Wronia/Grzybowska (łącznie ponad 5 tys. mkw. gruntu), budynek na Woli (ok. 1,5 tys. mkw.) oraz kilka lokali handlowo-usługowych w Krakowie.

Bellona wydaje corocznie ok. 350 tytułów. Znajduje się w czołówce polskich firm wydawniczych, zarówno pod względem liczby tytułów, jak wielkości przychodów. Obok literatury historycznej, militarnej i technicznej rosnące znaczenie w ofercie wydawnictwa zdobywa beletrystyka, powieści historyczne, kryminały oraz albumy, kalendarze, bajki i inna literatura dziecięca, a także poradniki pomocne w życiu codziennym.

Ghelamco Group powstała w 1985 r. w Belgii. Początkowo skupiała się na budowie nieruchomości przemysłowych. Z czasem rozszerzyła swoją działalność o projekty biurowe oraz mieszkaniowe. Na początku lat 90. deweloper rozpoczął działalność w Polsce, a w roku 2005 wszedł na rynek rosyjski i ukraiński.

Obok siedziby Bellony w Warszawie Ghelamco już buduje strzelisty biurowiec Warsaw Spire. Po sąsiedzku planuje też – oprócz ponad 200-metrowej wieży – kolejne trzy wieżowce.

(info wg PAP)

Dodaj komentarz