Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy

“Nim wstanie dzień” – komiks przeciwko wojnie

NIM WSTANIE DZIEŃ
Scenariusz: Grzegorz Janusz, Marika,
Tomasz Pastuszka, Rafał Skarżycki
Rysunki: Ernesto Gonzales


Najlepiej byłoby, gdyby ten komiks nigdy nie powstał. Niestety żyjemy w świecie, w którym ciągle toczą się wojny wywoływane w imię wybujałych fantazji, przez potwory bez sumienia. Wbrew dość popularnej wśród ludzi bez wyobraźni teorii, wojna nie jest przygodą. Nie jest też czasem bohaterów, kiedy hartują się charaktery i wykuwa męstwo. Wojna to śmierć, zniszczenie i rozpacz ocalałych. To o nich są te historie. O niewinnych ofiarach wojny.

3 czerwca nakładem Klubu Świata Komiksu EGMONT ukaże się debiutancki album Ernesto Gonzalesa zatytułowany Nim wstanie dzień. Wydawnictwu patronuje Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nim wstanie dzień to debiutancki album rysownika i miłośnika komiksów Ernesto Gonzalesa. Jest to zbiór opowieści, których tematyką są historie powstańców warszawskich. Album cechuje ogromna różnorodność – każdy komiks ma zupełnie inną formę, klimat oraz ładunek emocjonalny.Autorami scenariuszy są Grzegorz Janusz, Marika, Tomasz Pastuszka oraz Rafał Skarżycki.

Na antologię składają się komiksy:

  • Wyjście (scenariusz: Grzegorz Janusz)
  • Chodzące nieszczęście (scenariusz: Grzegorz Janusz)
  • Traf (scenariusz: Grzegorz Janusz)
  • Idziemy w noc (scenariusz: Marika)
  • Legendy (scenariusz: Tomasz Pastuszka)
  • Śnieg (scenariusz: Rafał Skarżycki)
  • Legenda (scenariusz: Grzegorz Janusz)

Komiks Idziemy w noc powstał w oparciu o teledysk Mariki i zespołu Maleo Reggae Rockers o tym samym tytule, do którego animację przygotował Ernesto Gonzales.

Legenda, historia zamykająca album, ma w nim swoją premierę.  Pozostałe opowieści jako nagrodzone bądź wyróżnione w konkursie na komiks o Powstaniu Warszawskim pt. Powstanie ‘44 w komiksie, były wydane w antologiach pokonkursowych nakładem wydawnictwa Egmont w ścisłej współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego w latach 2007-10.


O autorach

Ernesto Gonzales to autor ilustracji do książek, komiksów, animacji i grafik reklamowych. Współpracował m.in. z Muzeum Powstania Warszawskiego, Filharmonią Szczecińską, Instytutem Muzyki i Tańca, Narodowym Centrum Kultury oraz różnymi czasopismami. Stworzył ilustracje do książek Grzegorza Wasowskiego, Beaty Pawlikowskiej oraz do śpiewnika Kabaretu Starszych Panów. Ze scenarzystą Grzegorzem Januszem kilkakrotnie zdobywali nagrody w konkursach komiksowych. Razem stworzyli albumy Bon Ton oraz Lekturnik.

Marika, właśc. Marta Kosakowska – wokalistka, autorka tekstów i dziennikarka. Swoją muzyczną karierę zaczęła w 2002 roku od utworów z pogranicza reggae i soulu. W dorobku ma pięć albumów oraz nominację do Fryderyków i Superjedynek. Marika występowała na największych polskich i zagranicznych festiwalach i dzieliła scenę ze światowymi gwiazdami, m.in. Erykah Badu czy Macy Gray. Pracowała też w radiu i telewizji.

Grzegorz Janusz – autor licznych opowiadań i scenariuszy, głównie komiksowych. Debiutował w 1991 roku w czasopiśmie „Fantazja” opowiadaniem dla dzieci Dlaczego rewolucja upadła. Swoją prozę, która była tłumaczona na wiele języków, publikował w wielu tytułach prasowych. Jest autorem takich komiksów i serii, jak Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona, Tragedyja płocka, Wykolejeniec, Czasem i Tymczasem. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Rafał Skarżycki – z wykształcenia filozof, z zawodu scenarzysta filmowy i komiksowy, pisarz. Pisze nieprzerwanie od 1995 roku. Ma na koncie setki publikacji prasowych i ponad 20 albumów komiksowych dla dzieci i dorosłych, m. in. Jeż Jerzy i Tymek i Mistrz. Jest także scenarzystą pełnometrażowego filmu animowanego Jeż Jerzy oraz seriali animowanych Kacperiada i Tymek i Mistrz. Należy do Koła Scenarzystów w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich oraz do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Tomasz Pastuszka – w czasach swojej aktywności komiksowej współtwórca i wydawca magazynów „Jeju” i „Karton”. Autor wielu shortów komiksowych, które regularnie pojawiają się w internecie.

Dodaj komentarz