Festiwale literackie Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

W poniedziałek 23 sierpnia ruszył Festiwal Miasto Słowa

Koniec sierpnia w Gdyni po raz kolejny stać będzie pod znakiem literatury. Znamy już program tegorocznej edycji Festiwalu Miasto Słowa, który – jak co roku – towarzyszyć będzie ogłoszeniu zwycięzców Nagrody Literackiej GDYNIA. Oprócz tradycyjnych już spotkań z nominowanymi do Nagrody autorkami i autorami, na Festiwalu gościć będzie czołówka polskich pisarzy, wśród nich Andrzej Stasiuk, Magdalena Grzebałkowska, Jakub Żulczyk czy Ignacy Karpowicz. Nie zabraknie również wydarzeń teatralnych, muzycznych, filmowych, warsztatów i aktywności dla całych rodzin.


Między 23 a 29 sierpnia Gdynia po raz kolejny żegnać będzie lato w sposób dość nietypowy jak na nadmorski kurort. Dorocznym zwyczajem odbędzie się tam otwarte dla wszystkich chętnych święto słowa. W jego ramach otrzymamy starannie wyselekcjonowane spotkania z literaturą i jej wybitnymi twórcami. Znane nazwiska i głośne tytuły zobaczymy obok debiutantów i ich propozycji, przenikać się też będą gatunki i style. W wydarzeniach uczestniczyć będzie można na żywo oraz za pośrednictwem relacji internetowych.

W ciągu siedmiu festiwalowych dni publiczność weźmie udział w rozmowach na temat ważnych, wydanych w minionym roku, pozycji książkowych. Reporterska książka Wojenka Magdaleny Grzebałkowskiej i powieść Rozpływaj się Anny Cieplak staną się punktem wyjścia do dyskusji o sytuacji, w której mały człowiek zderza się z wielką historią – wojną zabierającą dzieciństwo czy masową emigracją zarobkową, generującą problem polskich eurosierot. Adam Leszczyński, autor głośnej Ludowej historii Polski, oraz Kacper Pobłocki, którego Chamstwo opisuje historię chłopów pańszczyźnianych, porozmawiają o wypieranych z narodowej świadomości losach polskiego chłopa i o cieniach, jakie rzucają one na współczesność. Maciej Płaza i Łukasz Kozak, autorzy Golema i Upiora. Historii naturalnej zabiorą nas w świat swoich fascynacji, strachów i niepokojów. Zeszłoroczna zaś laureatka Nagrody Literackiej GDYNIA Dorota Kotas oraz nominowana do Nagrody Olga Hund zastanawiać się będą nad różnymi obliczami inności.

Na festiwalu Andrzej Stasiuk, Ignacy Karpowicz i Jakub Żulczyk opowiedzą o swoich ostatnich książkach. Pojawi się też nadmorski akcent, czyli spotkanie z Tomaszem Słomczyńskim wokół reportażu „Kaszëbë”. Natomiast ostatniego dnia Festiwalu z Zuzą Ziomecką i laureatem NLG z 2015 r. Michałem Cichym zastanowimy się nad fenomenem nie-poradników. Z kolei Maciej Hen i Jerzy Jarniewicz porozmawiają o „najlepszym zespole świata” (i tu zagadka – jakim?) – dyskusję poprowadzi Agnieszka Szydłowska. Wyjątkowym wydarzeniem będzie też spotkanie poświęcone Jerzemu Pilchowi, niezwykle blisko związanemu z Gdynią, Nagrodą Literacką GDYNIA i Festiwalem Miasto Słowa.

Festiwal Miasto Słowa to także szereg wydarzeń uzupełniających spotkania literackie. Bogaty program przygotowała Biblioteka Gdynia, będą to m.in. rodzinne warsztaty artystyczne i warsztat komiksowy z Piotrem Bednarczykiem, jednym z autorów Kajko i Kokosza. W menu również m.in. „Bez Litości”, czyli efemeryczne wydarzenie poetycko-muzyczne, spotkania organizowane przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, obchody 20-lecia działalności Przystani Poetyckiej Strych, finał warsztatów z Szymonem Jachimkiem i Olgą Drendą czy kino plenerowe Miasta Słowa.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu, w setną rocznicę urodzin Stanisława Lema, w sposób szczególny uhonorujemy postać tego wybitnego pisarza. Teatr Gdynia Główna specjalnie z tej okazji wystawi cztery spektakle będące adaptacjami prozy Mistrza, a Katarzyna Janowska poprowadzi spotkanie z twórcami krótkometrażowego filmu „Pokój”, zrealizowanego na podstawie „Podróży siódmej” z Dzienników gwiazdowych. Do 6 września na Placu Grunwaldzkim będzie też można oglądać pokonkursową wystawę prac graficznych odwołujących się do twórczości autora „Solaris”.


Laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA 2021 w czterech kategoriach – esej, poezja, proza i przekład – poznamy podczas uroczystej gali w gdyńskim Muzeum Emigracji 27 sierpnia. Dzień później odbędzie się spotkanie ze zwycięzcami Literackich Kostek.


Większość spotkań w ramach festiwalu będzie transmitowana on-line.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Na warsztaty obowiązują zapisy i limit miejsc.

Festiwal Miasto Słowa | 23–29 sierpnia 2021.
Gala ogłoszenia laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA | 27 sierpnia 2021.


Organizator: NLG Miasto Gdynia.

Partnerzy:
Biblioteka Gdynia | Muzeum Miasta Gdyni | Muzeum Emigracji w Gdyni | Gdyńskie Centrum Filmowe | Gdyńskie Centrum Kultury | Akademickie Centrum Kultury UG – ACK Alternator | Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury | Tygodnik Powszechny | Dwutygodnik | Księgarnia Vademecum | Muszla Gdynia

Więcej informacji
nagrodaliterackagdynia.pl
facebook.com/nagroda.literacka.gdynia

(źródło NLG)


Dodaj komentarz