Festiwale literackie Targi w Polsce

Czas na Poznańskie Targi Książki

Wracają długo wyczekiwane Poznańskie Targi Książki. Już 11-13 marca w stolicy Wielkopolski spotkają się wydawcy z całego kraju, znani pisarze, ilustratorzy i pasjonaci książek. Na gości targowych czekać będą ciekawe promocje oraz liczne atrakcje, np. warsztaty literacko-artystyczne, premiery książkowe oraz aktywności dla dzieci.


Poznańskie Targi Książki to okazja do spędzenia ciekawego weekendu z literaturą. W tym roku udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad 100 wydawców, którzy przyjadą do Poznania, aby zaprezentować swoją najnowszą ofertę. Jak zawsze, będzie można spodziewać się atrakcyjnych rabatów – będzie to zatem nie lada gratka dla moli książkowych i kolekcjonerów książek.

Cieszymy się, że po dłuższej przerwie spotkamy się na Poznańskich Targach Książki z naszymi wystawcami oraz partnerami i wspólnie zaprezentujemy mieszkańcom regionu nowości ze świata literatury, bestsellery książkowe i nierzadko ich autorów – zaprasza Marcin Gorynia, dyrektor Poznańskich Targów Książki. – Spędźcie z nami weekend z książką już 11-13 marca, wstęp na targi jest dla wszystkich bezpłatny!

Dla młodych czytelników i młodzieży
Program Poznańskich Targów Książki zawiera rozbudowaną ofertę warsztatów dla dzieci. To dla nich Wydawnictwo Zakamarki wybuduje pokój Alberta Albertsona, w którym będzie można świętować jego urodziny. Pojawią się także lubiane przez najmłodszych Kicia Kocia, Żubr Pompik, Pan Kuleczka oraz Ciocia Jadzia (Media Rodzina), którzy przeprowadzą m.in. leśną gimnastykę, zabawy ruchowe, wspólne czytanie i wiele innych aktywności.

Będzie można także dowiedzieć się „Co powie Lili…?” podczas sympatycznych spotkań z 6-letnią Lili, która mówi w 3 językach (UMLAUT). Natomiast Wydawnictwo BIS zaprosi najmłodszych na warsztat o empatii i przyjaźni pt. „Zając w kapeluszu i kot w worku”. Fanów i fanki powieści L.M. Montgomery o rudowłosej dziewczynce może zainteresować również warsztat literacko-artystyczny „Anne z Zielonych Szczytów” – zbudujmy swoje własne Avonlea!, na który zapraszają członkinie Koła Sztuki dla Dzieci „Na Wysokiej Górze” WFPiK. Wszystko to i wiele więcej w Strefie warsztatów dla dzieci.

Na najmłodszych czytelnikach wrażenie z pewnością zrobi także Strefa Rodzinnego Czytania, czyli czytanie wrażeniowe i zabawy z książką oraz Ostry Dyżur Literacki, podczas którego będzie można otrzymać książkową receptę na różne dziecięce dolegliwości.

Dla dorosłych moli książkowych
Poznańskie Targi Książki mają także wiele do zaoferowania dorosłym czytelnikom. To dla nich na trzech scenach codziennie będą odbywały się spotkania ze znanymi autorami. Wśród nich zapowiadani wcześniej Mariusz Szczygieł i Elżbieta Cherezińska, ale także znani w świecie kryminałów Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki oraz Anna Rozenberg. Nie zabraknie także pisarzy innych gatunków literackich, pojawią się np. Sylwia Chutnik, Katarzyna Barlińska (ps. Pizgacz) oraz Tomasz Jachimek. Wiele spotkań autorskich zaplanowano także na stoiskach wystawców, tym samym porozmawiać będzie można chociażby z Wojciechem Widłakiem, czy Markiem Michalakiem (byłym rzecznikiem praw dziecka). Spis autorów dostępny jest na stronie www targów. W sumie podczas Poznańskich Targów Książki będzie można spotkać ponad 100 pisarzy.

Fani grafiki książkowej i ilustracji nie powinni przegapić wystawy Mistrzowie Ilustracji, podczas której zaprezentowana zostanie twórczość Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka. Młodzi twórcy natomiast zaprezentują się podczas Salonu Ilustratorów, który ma na celu pokazanie potencjału drzemiącego w nowym pokoleniu.

Dorosłych czytelników mogą zainteresować także aktywności zaplanowane w Strefie tłumaczy (dostępne tylko 12.03). To tutaj będą trwały rozmowy o pracy tłumacza i konkretnych przekładach, konkursy dla publiczności a także performans „Tłumaczenie in vivo”, czyli przekład tekstów literackich z różnych języków na żywo.

Partyjka Scrabble, winyle i komiksy
Po raz trzeci na Poznańskich Targach Książki pojawi się Giełda winyli z ofertą 10 tys. płyt. W ramach wydarzenia zorganizowana zostanie także Strefa Scrabble, w której profesjonalni gracze wytłumaczą zasady tej zabawy, zaprezentują niecodzienne plansze, a także zorganizują challenge słowne. Swoich sił będzie można także spróbować w starciu z profesjonalnymi graczami.

Coś dla siebie podczas Poznańskich Targów Książki znajdą także fani powieści rysunkowych. W ramach Strefy komiksu będzie można nie tylko zakupić powieści rysunkowe w różnym stylu, ale także skorzystać z oferty Obwoźnej Czytelni Komiksów, zorganizowanej przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu, która posiada największy instytucjonalny zbiór powieści rysunkowych w Polsce.


Poznańskie Targi Książki odbędą się w towarzystwie Targów Edukacyjnych, które skierowane są do uczniów poszukujących nowych szkół, rodziców i nauczycieli. Więcej informacji można znaleźć na stronach www.targiksiazki.pl oraz www.edukacja.mtp.pl

Poznańskie Targi Książki
11-13 marca 2022
Lokalizacja i wejścia
Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 5. Wejście bezpośrednie od ulicy Bukowskiej (Wejście Północne). Na teren można wejść także poprzez Hol Wschodni od dworca Poznań Główny.
Godziny otwarcia
11-12 marca – 10:00-18:00, 13 marca –10:00-16:00
Wstęp wolny

Dodaj komentarz