Pomniki literackie

Remus w Wejherowie

Przy wejherowskim rynku, przy wejściu na deptak, ulicę Jana II Sobieskiego, stoi zmęczony jegomość. Pewnie chciał odpocząć, ale nie dała mu tego dwójka maluchów, zmuszając, aby opowiedział jakąś baję – wszak pcha taczkę z książkami, czyli ma o czym prawić. Odstawił więc biedak taczkę i zaczął opowieść. Najwyraźniej jest ciekawa, bo dzieci przysiadły na bruku, a zasłuchana dziewczynka aż odłożyła ukochaną laleczkę.

O tym co to za postać dowiadujemy się z ustawionej jak na pulpicie dyrygenta księgi. Na jej stronach czytamy: Żëcé i przigòdë Remùsa, największej kaszubskiej powieści autorstwa Aleksandra Majkowskiego (1876-1938).
Rycerz kaszubski osamotniony w swoim widzeniu świata, wędrowny handlarz wożący na taczce polskie książki, których czytanie było zakazane przez pruskiego zaborcę.

Święte Góry Wejherowskie zmieniły Remusa Tułacza na Remusa Pielgrzyma.
Wejherowo – Duchowa Stolica Kaszub
.

Epopeja Żëcé i przigòdë Remùsa to dzieło życia Aleksandra Majkowskiego –kaszubskiego społecznika, lekarza i literata. Tworzył epopeję przez kilkadziesiąt lat, pisanie rozpoczął przed pierwszą wojną światową. Utwór opublikowany został w 1938 roku. W języku polskim, w tłumaczeniu Lecha Bądkowskiego, ukazał się w 1963 roku nakładem Wydawnictwa Morskiego. Powieść, w oryginale i w przekładzie, była kilkakrotnie wznawiana. W 1985 roku Jacqueline Dera-Gilmeister przełożyła pierwszą część Remusa na język francuski, w 1988 pojawiło się wydanie epopei w języku niemieckim, w 2008 Blanche Krbechek i Katarzyna Gawlik-Luiken dokonały tłumaczenia na język angielski. W 2013 roku nakładem Wydawnictwa Region i Art-Baranek Małgorzata Bądkowska ukazała się uzupełniona i poprawiona polska i kaszubska edycja książki.


Projekt rzeźby nawiązującej do historii i kultury Kaszub wykonała za zlecenie miasta artystka Dorota Dziekiewicz-Pilich (ur, 1969 r.) specjalizująca się w rzeźbie postaci w metalu, małych formach rzeźbiarskich. Jest laureatką wielu konkursów, autorką m.in. statuetki Nagrody Muzycznej „Fryderyk”, konkursu im. Astrid Lindgren na najlepszą polską książkę dla dzieci.

Rzeźby Remusa i dzieci są naturalnej wielkości z zachowaniem proporcji. Sam Remus mierzy 2 metry wysokości i waży 280 kg.

Rzeźba Remusa to element cyklu literek Abecadła Kaszubskiego w Wejherowie. Pomniki-literki tego Abecadła  zostały ustawione w różnych częściach miasta, zazwyczaj obok obiektów zabytkowych lub związanych z historia miasta.

Dodaj komentarz